DESTILAČNÝ PRÍSTROJ Á LA DUBIOZA KOLEKTIV

Dubioza Kolektiv - Happy Machine (Kolarrow Records , 2016)

Takmer tri roky od vydania platne „Wild Wild East“, sa Dubioza Kolektiv vracajú na scénu so siedmym albumom nazvaným „Happy Machine“. Jeho nahrávky vznikali dva roky a inšpiráciou im boli predovšetkým udalosti posledných dvoch rokov, ako napr. protesty v istanbulskom parku Gezi (All Equal), uväznenie zakladateľov internetovej stránky Pirate Bay alebo sýrska utečenecká kríza a politické reakcie na ňu.

Niektoré hudobné vplyvy vyplávali na povrch s priateľmi, ktorí sa pri nahrávaní objavili ako hostia: Manu Chao, Benji Webb (Skindred), pandžábský spevák BEE2, katalánski La Pegatina, macedónsky trubkár Džambo Agušev. Piesne sú spievané anglicky, španielsky a pandžábsky.

A čo je vlastne tá Happy Machine? Veselá mašinka je balkánsky výraz pre destilačný prístroj ( Slováci vedia o čom je reč). Na celom Balkáne si každý pálí svoju vlastnú rakiju. Dedko má svoj vlastný tajný recept a babička si dáva každé ráno štamperlík na zdravie. Pitie čerstvo vypálenej rakije priamo z Veselej mašinky je preslávené navodením bezprostredného pocitu blaženosti so sprievodnými efektmi podobnými účinkami drogy LSD.

A predsa bola táto prastará prax Európskou úniou nedávno oficiálne zakázaná, a žiadala špeciálne povolenie aj pre výrobu malého množstva pre vlastnú potrebu, čím bežné rodiny postavila mimo zákon. „Napadlo nás, že by pomohlo, keby sme ľuďom vysvetlili, ako si môžu takú Veselú mašinku sami postaviť a tak sme dali jej plánik priamo na obal albumu“, hovorí skupina. Happy Machine je posledným výkrykom za slobodu slova, pohybu, zdieľania myšlienok a poznatkov, symbolom boja obyčajných ľudí, snažiacich sa uhájiť tieto slobody proti vytrvalým zlodejom duší. „Ak neuspejeme, aspoň budeme mať Veselú mašinku, aby sme mohli zapiť žiaľ.“

Dubioza Kolektiv -Happy Machine

Zaujímavosťou je, že Dubioza Kolektiv ponúkajú nový album na bezplatné stiahnutie na svojej internetovej stránke www.dubioza.org Ich iniciatíva sa im v poslednom čase vypláca. Majú rekordný počet videní svojich videoklipov na youtube a ich hudba sa dostáva medzi ľudí. Pomôže to najmä ich koncertnej aktivite, pretože v súčasnosti patria medzi najviac vyťažené skupiny z Balkánu.

 

 

Z tlačovej správy upravil Róbert Gregor