WORLD MUSIC NIELEN ZO SLOVENSKA 13.4.2016 V ATELIÉRY BABYLON

World music nielen zo Slovenska je pokračovaním série úspešných festivalov z roku 2015. Všetci fanúšikovia tohto žánru vrátane milovníkov folklóru by si mali poznačiť do kalendárov dátum 13. apríla. V Ateliéri Babylon sa predstavia štyri exkluzívne projekty z okolitých krajín. Festival World Music nielen zo Slovenska ponúkne prierez folklórom v jeho rozmanitých podobách a špičkové zoskupenia na jednom pódiu, tak ako to v Bratislave ešte nebolo možné vidieť.

TRNKI (SK)

TRNKI
Trnki Foto: Youtube

Spevácka skupina predstaví viachlasné spevy z Horehronia, Gemera a Spiša. Speváčky zboru Trnki pochádzajú z Horehronia a piesne z tohto regiónu sú súčasťou ich kultúrnej identity, čo sa prejavuje v presvedčivom a autentickom podaní. Slovenský folklór, ktorému sa venujú roky s nadšením a profesionálnym zaujatím, prezentovali v roku 2015 vydaním svojho prvého CD Horehronie, ktoré mapuje piesne tohto regiónu.

FONÓ ZENEKAR (HU)

Fonó Zenekar. Foto: Horváth Judit

Skupina patrí medzi zakladateľov a šíriteľov hnutia tanečných domov v Maďarsku, kde sa v mestskom prostredi v 70. rokoch začali stretávať prívrženci ľudového umenia. Toto hnutie ovplyvnilo oživenie folklóru nielen v Maďarsku, ale napríklad aj na Slovensku. Jedným zo zakladajúcich členov skupiny je Gergely Agócs, rodák zo Slovenska, etnomuzikológ, spevák a hráč na ľudové dychové nástroje. Fonó Zenekar založili v roku 1997 hudobníci z Maďarska a príslušníci maďarskej národnostnej menšiny zo Slovenska a Ukrajiny. Majú za sebou veľké množstvo terénnych výskumov u pôvodných nositeľov tradičnej hudobnej kultúry a dlhoročné pôsobenie na hudobnej scéne v Maďarsku. Niekoľkokrát vystupovali aj na Slovensku v spoločných projektoch so skupinou Muzička.

THE VOCAL TRIO – EVRIDIKA (BUL) 

EVRIDIKA 2
Evridika, Foto: Youtube

Ženské vokálne trio Evridika je súčasťou väčšieho zboru Angelite, legendy vo svete world music. Majú podobný repertoár a oba súbory vedie dirigent a šéf Georgi Petkov. Známejšie Angelite funguje viac ako 25 rokov a je jedným z najuznávanejších reprezentantov kultúry Bulharska vo svete. Trio Evridika pokračuje v tejto tradícii. „Bulharské hlasy“ sú pojmom. Ich spôsob spievania je jedinečný a vychádza z archaickej, bulharskej hudobnej tradície polyfonického spevu, ku ktorému pristupujú invenčne a v spolupráci so súčasnými bulharskými skladateľmi (Filip Koutev, Stefan Kanev, Dimitar Dinev ai.) si vytvorili vlastný štýl. Nájdete v ňom 1216⁄ a ⅝ rytmy, aj repertoár pozostávajúci zo starých ľudových piesní a balád.

JITKA ŠURANSKÁ (CZ) & PACORA TRIO (SK)

jitka-suranska
Jitka Šuranská

Jitka Šuranská je známa a uznávaná speváčka a huslistka zo Slovácka, ktorá má za sebou rad úspechov na českej hudobnej scéne. Venuje sa prednesu moravských piesní, ktoré spieva moderným spôsobom. Za interpretáciu balady „Lanžhotské pole“ získala v roku 2007 zvláštnu cenu v prestížnej súťaži „Cena Svetozára Stračinu“. Jej sólové CD „Nezachoď slunéčko“ získalo cenu Český Anděl 2013 v kategórii Folk & World Music. K úspechu tohto albumu výrazne prispelo Trio Pacora, ktoré spolu s Jitkou a skupinou Teagrass piesne nahrali a Stano Palúch, ktorý piesne zaranžoval. Moravské piesne tak získali svieži, moderný náboj. Pacora Trio je vynikajúca etno-jazzová skupina, ktorá získala uznanie doma i v zahraničí. Slovensko reprezentovala naposledy na najväčšom veľtrhu world music WOMEX15 v Budapešti.

World Music from Slovakia a AMITY v spolupráci s Maďarským Inštitútom, BULKIS a Hudbou sveta, Žilina.

Zdroj článku: Jarmila Vlčková