KAPELE PRÚDY VYCHÁDZA REEDÍCIA ALBUMU ZVOŇTE, ZVONKY

Reprezentatívny digipack albumu s rozsiahlym bookletom historicky mapuje celý príbeh skupiny.

Kapela Prúdy bude mať 13. decembra po 50 rokoch reedíciu albumu Zvoňte, zvonky. Reprezentatívny digipack albumu s 20-stranovým bookletom historicky mapuje celý príbeh skupiny. Na jubilejnom reedičnom vydaní sa pritom objavujú texty všetkých bookletov z rokov 1969, 1990, 1993 a 1999, ktoré v novom booklete po častiach predstavuje publicista Juraj Čurný.

Ako sa v preslovoch pripomína, Zvoňte, zvonky sa krátko po svojom vydaní dostali na zoznam zakázaných albumov.

„Dôvodov bolo viac. Prvý, že autor štyroch textov Rudolf Skukálek emigroval a pôsobil v rádiu Slobodná Európa v Mníchove. Druhý dôvod bol text Borisa Filana k piesni Balada o smutnom Jánovi – všetko, čo akokoľvek súviselo s Jánom Palachom, bolo v najprísnejšom režime zakázanosti,“ napísal do nového bookletu. Do skladieb na albume Zvoňte, zvonky sa podľa neho podarilo dostať racionálne nevysvetliteľný pocit doby, v ktorej vznikali. V tom čase bola dominantným pozitívnym pocitom nádej. „Nádej, že môže byť lepšie. Nádej, že môžeme byť lepší… Toto posolstvo budú Zvonky šíriť už naveky,“ poznamenal Čurný.

V novom booklete sa objavia napríklad slová niekdajšieho riaditeľa bratislavskej pobočky Supraphonu Ľudovíta Štassela, ktoré napísal k úplne prvému vydaniu albumu z roku 1969, ale aj úryvok od skladateľa Vladimíra Godára, ktorý zas prispel k textu na booklete k reedícii v roku 1990. „Zvoňte, zvonky sú ódou na slobodu, ktorá vanie z každého nezmyselného breaku Vlada Mallého, z gitarových antisól Petra Sallera, z nežnej angažovanej nástojčivosti Paľa Hammela i sólistickej basovej gitary Fedora Freša. Všetkých ich zjednocuje mozgový computer Mariána Vargu. Platňa, ktorá sa na trhu nemohla objaviť dvadsať rokov, sa stala legendou,“ uviedol Godár.

Nová reedícia obsahuje aj text niekdajšieho ministra kultúry Ladislava Snopka.

Snopko sa objavil v roku 1993 na prvom CD a kazete Zvoňte, zvonky, ako aj slová spisovateľa Petra Pišťánka a úryvky z dobových denníkov basgitaristu Fedora Freša, ktoré sa objavili v reedícii z roku 1999. „A tu zisťujeme z prvej ruky, že tie nádherné pesničky vytvorili nie nadpozemské bytosti, ale ľudia z mäsa a kostí, ktorí sú nám všetkým takí podobní. A že popri umeleckej genialite sa vedeli ako (v tom čase) mladí ľudia plní energie a navyše vo veľmi výbušnej dobe pravidelne a do krvi pohádať a uraziť. Ostalo však po nich nesmrteľné dielo, ktoré si budú pripomínať ich súčasníci a objavovať stále nové a nové generácie,“ vyjadril sa v booklete Čurný.

Na albume Zvoňte, zvonky z roku 1969 účinkujú klavirista a organista Marián Varga, spevák a gitarista Pavol Hammel, gitarista Peter Saller, basgitarista Fedor Frešo a bubeník Vlado Mallý. O hudobnú réžiu štúdiovky sa postaral Leoš Komárek, album produkoval Pavol Zelenay v spolupráci s dramaturgom Ľudovítom Štasselom a zvuk zastrešili Vladimír Marko a Peter Hubka.

Pri príležitosti 50. výročia vydania albumu Zvoňte zvonky vystúpia Pavol Hammel a kapela Prúdy v utorok večer v bratislavskom Ateliéri Babylon. Nezabudnuteľné pesničky na koncerte zaznejú v podaní gitaristu a speváka Pavla Hammela, gitaristu Františka Grigláka, kontrabasistu Antona Jara, klávesistu Petra Preložníka a bubeníka Igora Tea Skovaya.

SITA a NMR (foto: Dušan Křistek)