DIONYSOS – AKO SA Z DIONÝZA STAL UPÍR V PYŽAME

dionysosDionysos – Vampire en Pyjama   (Columbia 2016)

Upír v pyžame? To znie ako názov komédie.  No je to názov najnovšieho albumu francúzskej skupiny Dionysos (zároveň i knihy s rozšíreným názvom Denník upíra v pyžame) a nebol vymyslený z recesesie. Líder Dionysos, spevák Mathias Malzieu, prežil vážnu chorobu, doslova sa druhý raz narodil. Bol hospitalizovaný v sterilnej nemocničnej miestnosti s diagnózou aplastickej anémie, ktorú zapríčiňuje pokles produkcie všetkých druhov krviniek v kostnej dreni. Aby mohol prežiť, potreboval krv iných. Tak sa zrodila jeho nová umelecká postava – upír v pyžame.  V nemocnici  sa totiž neprestal venovať hudbe, nechal si dezinfikovať hudobné nástroje a medzi dvomi hospitalizáciami zložil osem skladieb z trinástich, ktoré obsahuje najnovší album Dionysos.  (Mixoval Paul Corkett – The Cure, Placebo, Biffy Clyro).

Dionysos je francúzska rocková skupina z mesta Valence. Vznikla v roku 1993. Pre svoj názov si vybrala meno Dionýzos.( V gréckej antickej mytológii boh vína, plodnosti a zábavy. Latinsky Bakchus). Bola odmenená štyrmi zlatými platňami. Nahrávala s významnými hudobnými producentmi (John Parish, Steve Albini). Mathias Malzieu je aj spisovateľ a scenárista. Jeho knihy sa predávajú v 25 krajinách. Vďačíme mu za scenár a réžiu nádherného – Lucom Bessonom produkovaného – animovaného filmového muzikálu „Jack a mechanici srdca“, ku ktorému nahral hudbu spolu s Dionysos.  V roku 2014 založil vlastný label Eggmana Records, zameraný výhradne na vinylové platne.

Upír v pyžame je album s dôrazom na poetický aspekt. Poetický rock? Áno, dalo by sa to tak povedať. Okrem toho trošku aj s aspektom romantickým a impresionistickým. Mathiasov obľúbený štýl hudby spaghetti westernov vytŕča s mnohých skladieb Dionysos, ako aj americana a folk, takže do určitej miery by ho bolo možné prirovnať k americkým Calexico. Lenže zároveň je v tom aj šansón a poézia symbolizmu. Skrátka, Verlaine v kovbojskom klobúku. Mathias chvíľu spieva francúzskym spôsobom francúzsky text, chvíľu americkým spôsobom anglický text. Raz je jemný, lyrický, inokedy tvrdo rockový. Rád hrá na svoje obľúbené nástroje – ukulele a theremin. Dionysos sa s týmto svojim novým albumom posunuli po stránke umeleckej do svetovej špičky, ostatné je vecou propagandy. V New Model Radiu je však samozrejmosťou reagovanie na zaujímavú hudbu. Preto Dionysos radi zaradíme do nášho vysielania.

Miroslav Potoček