DIRTMUSIC: „AK ZOSTANEME ODOLNÍ, DOSTANEME SA ĎALEJ“

DirtmusicDirtmusic – Bu Bir Ruya (Glitterbeat 2018)

Otravné klišé okolo najlepšieho albumu nahraďme iným: Dirtmusic taký album nahrať museli. Vôbec nejde o zmluvu s diablom, alebo o tvorivé zomknutie, ktoré príde raz za život. Nie, tú zlovestne hypnotickú hudbu plnú energie nabila neľahká doba, akcelerovaná utečenecká kríza a nárast nacionalizmu.

Hudobníkov, ktorí sa volajú Chris Eckman a Hugo Race a ich typický elektro-funky-rockový zvuk do znepokojenia vybudilo miesto nahrávania: turecká metropola Istanbul pod tvrdou kuratelou prezidenta Recepa Erdogana. Ruku k dielu priložili aj hostitelia, noví členovia Dirtmusic: hráč na elektrifikovanú lutnu Saz Murat Ertel a perkusionista Ümit Adakale, inak členovia skupiny Baba Zula, ktorá kombinuje psychedéliu s akustickou hudbou, dubom a rockom. Eckman im na svojom labeli Glitterbeat vyprodukoval a vydal dvojalbum XX, takže k presunu do Istanbulu nedošlo náhodou. Rozsiahla atmosféra Turecka, ktorá sa postupne mení na takmer osmanský kalifát, neistota, ako to dopadne v Ertelovom garážovom štúdiu, prinútilo Eckmana s Raceom, tak ako to bolo pri nahrávaní v Mali počas Dirtmusicvojny, napísať texty albumu „Bu Bir Ruya“ až na mieste.

Viac ako o vypointované príbehy ide o črty, okamžité reakcie na zmes zúfalstva, hnevu a empatického súcitu. Bezútešnú skladbu „Love Is A Foreign Country“ s mrazivosťou odspievala turecká speváčka Gaye Su Akyol: „Považujú nás za cudzincov. Ako bezdomovci sa po kolenách plazíme z miesta na miesto“. Prelínanie  gitár so Sazom znie dokonale, v duchu presvedčenia, že nie je čas na experimenty. V intenzívnom orientálno-psychedelicko-rockovom sounde sa ich hudba valí silou nekompromisného príkazu na používanie rozumu. „Svet bude stále oveľa menší,“ spieva Ertel v piesni „The Border Crossing“, príbehu o úteku z utečeneckého tábora. Nezabudnuteľne znie aj  Hugov šepot v piesni „Safety in Numbers“, do ktorého vstupuje kanadská spevácka Brenna MacCrimmonová: „Ak zostaneme odolní, dostaneme sa ďalej“. Bolo jasné, že to bude dobrý album. Ale že až tak dobrý …

Jiří Moravčík (foto: press Dirtmusic)