DRUMFEST SA USKUTOČNÍ V SOBOTU 20. MÁJA V PEZINKU

Prvý ročník festivalu DRUMFEST SLOVAKIA sa uskutoční v sobotu 20. mája v Dome kultúry v Pezinku.  Návštevníkom ponúkne bohatý program zameraný na bicie nástroje – vystúpenia špičkových bubeníkov, workshopy, zaujímavé diskusie i výstavu bubnov a činelov. Program bude prebiehať v dvoch sálach od 16-tej hodiny do polnoci. 

Súčasťou sprievodných aktivít bude aj spomienka na Ďura Černého, bývalého bubeníka skupín Tublatanka a Slobodná Európa, ktorý  nás opustil 26. februára 2016.

Pri tejto príležitosti sme sa rozprávali s Pettrom Bittnerom, organizátorom festivalu.

DRUMFEST SLOVAKIA je nový festival, ako by si ho charakterizoval?
Ako svoj vysnívaný 🙂 Už dlho som ho mal pripravený v hlave, správny čas dozrel až tento rok, 20. mája v Pezinku. Poznáš ten kolotoč – práca, popri tom aktivity okolo rôznych festivalov a kultúrnych akcií nielen v Pezinku, koncerty s vlastnou kapelou, … a deň má len 24 hodín 🙂 Po narodení dcérky som si minulý rok dal, po 17 rokoch, prvé leto bez organizovania festivalov. A prežil som to. Vlastne vtedy mi to došlo, že bubnový festival je to, čo chcem dať dokopy.
DRUMFEST SLOVAKIA chce predstaviť rôzne bicie nástroje. Skrývajú v sebe nekonečné množstvo zvukov, rytmov, variácií. Veríme, že prostrednícvom vystúpení špičkových svetových hráčov a workshopov ľudia zažijú niečo netradičné.
Hlavným organizátorom je naše Občianske združenie P.R.D. /Pezinské rozprávkové divadlo/, spoluorganizátormi sú bubnový obchod ALL4DRUMS.COM a PEZINSKÉ KULTÚRNE CENTRUM.

Pre akého návštevníka je festival určený?
DRUMFEST SLOVAKIA je samozrejme prioritne určený bubeníkom a ľuďom, ktorí majú radi rytmickú hudbu. Pre nich to bude naozajstný inšpiratívny priestor. Myslím si však, že každý človek, ktorý je otvorený zaujímavým zážitkom, neodíde z nášho festivalu neuspokojený. Festival nie je len o sledovaní vystúpení, ale je aj o možnosti vyskúšať si rôzne bicie nástroje, spoznávať nové veci a debatovať navzájom.

Čo DRUMFEST SLOVAKIA v rámci 1. ročníka ponúkne?
Na festival zavíta nemecký bubeník Benny Greb, momentálne jeden z najkreatívnejších hráčov na svete. Na bicie hrá od šiestich rokov. Vydal dve veľmi kvalitné bubenícke inštruktážne DVD. Hráva po celom svete na rôznych bubnových klinikách a festivaloch. Jeho tohtoročné koncertné zastávky sú napr. Tel Aviv, New Yorku a náš Pezinok! 🙂
Chýbať nebude najznámejší slovenský bubeník Martin Valihora, ktorý si pripravuje špeciálne vystúpenie. Z Česka príde talentovaný bubeník Dalibor Mráz so svojou bubnovou šou. Ich vystúpenia sa udejú vo Veľkej sále Pezinského kultúrneho centra. V Malej sále budú prebiehať workshopy. Známy slovenský perkusionista Eddy Portella, pôvodom z Peru, priblíži latinskoamerické rytmy. Hru na originálnom rytmicko-melodickom nástroji s názvom WoodPack predvedú Boris Čellár s Michalom Fedorom.
Súčasťou programu bude výstava bicích nástrojov a činelov rôznych značiek s možnosťou vyskúšať si hru na nich. Budeme mať pripravený bubnový bufet, pripravená bude originálna tematická fotostena, návštevníci zistia na vlastné uši ako zneli bicie v ´85 :), …
Radi by sme si na festivale pripomenuli legendárneho bubeníka pre našu generáciu Ďura Černého. S fotografom Víťom Filom sme vymysleli pohľadnicu, na ktorú sa bude dať podpísať a napísať Ďurovi odkaz. Vo Veľkej sále mu venujeme minútu potlesku.

Sám si bubeník…ako si spomenul na úvod, zjavne si takouto akciou plníš niektorý zo svojich snov?
Áno, bubny sú moja celoživotná láska, mám ich doma v obývačke, ktorá sa stala skúšobňou. Bubnový festival je logickým vyvrcholením tohto bláznovstva 🙂 Rád chodím na koncerty svojich obľúbených kapiel, na bubnové kliniky, festivaly.. Mám z nich doma zbierku viac ako päťdesiat bubeníckych paličiek, rôznych blán na bubny s venovaním. To sú tie materiálne veci, ale.. Milujem na tom tie osobné zážitky. Každé stretnutie s osobnosťou spoza bubnov je pre mňa veľkou inšpiráciou a motiváciou hrať lepšie. Rád podám ruku a vyjadrím rešpekt k ich umeniu. Je to také naplnenie detských snov. Neskutočné zážitky, keď si môžete zahrať na megasadu bubeníka Raya Luziera z kapely Korn, keď vás zoberie so sebou do šatne a na pódium bubeník Sevendust Morgan Rose, príjemná debata s Mikeom Bordinom, bubeníkom Faith No More, možnosť sledovať zblízka hru bubnového experimentátora Joja Mayera,… Toto vám nikto nemôže zobrať. Aj preto sme pre návštevníkov na našom festivale pripravili osobné stretnutie a autogramiádu s vystupujúcimi bubeníkmi.

Čo by si poradil chalanom či dievčatám, ktorých lákajú bubny ako hudobný nástroj a váhajú, nevedia sa rozhodnúť?
Ak to majú v sebe, treba to rozvíjat. Hrať s ľuďmi, ktorí inšpirujú, posúvajú dopredu. Sledovať hru iných bubeníkov, počúvať sa, počúvať spoluhráčov, oboznámiť sa s rôznymi žánrami… Dnes existuje množstvo rôznych škôl, súkromných učiteľov, bubnových videolekcií a podobne. Dôležité je zodpovedať si otázku – prečo chcem hrať na bubny? Talent je jedna vec, ale dôležité sú aj neustále cvičenie, disciplína. A tá niekedy chýba – aj mne 🙂 Preto veľký rešpekt ku každému kto to dokáže, pretože za špičkovým hráčom je vždy absolútna obeta nástroju.

A na záver osobná otázka: Čo vás najbližšie čaká s Tvojou kapelou FEELME hrajúcou hudbu z filmov v živelnom crossover-metalovom inštrumentálnom prevedení?
FEELME sme založili v roku 2002, takže si tento rok pripomenieme okruhle 15. narodeniny. Sme koncertná kapela, máme za sebou cez 300 live vystúpení. Na jeseň pripravujeme špeciálny koncert s viacerými hosťami u nás doma v Pezinku. Dávame dokopy aj nejaké pohyblivé obrázky z koncertov za ostatných 5 rokov. Na tejto akcii uvedieme do života pokračovanie DVD, ktoré sme vydali k 10. výročiu založenia skupiny. No a potom ako doteraz – hrať a mať radosť z muziky. 🙂

Petter Bittner
– bubeník, zakladajúci člen FEELME, autor konceptu FEELME – film in music a člen FILMISSION – drumandpiano music from the movies
– autor (spolu s pánmi Palom Borišom a Janom Štrbom) publikácie s CD PEZINOK – BIGBEATOWN, v ktorej je zmapovaný hudobný život v meste od 50-tych rokov
– člen občianskeho združenia P.R.D. – organizátora Medzinárodného divadelného festivalu CIBULÁK, ETNOFESTIVAL-u, PEZINOK – DRUMTOWN (bubnové workshopy), Alternatíva_PK
– producent multimediálneho festivalu HODOKVAS v Pezinku (2003 – 2005)
– stage manager na festivale GRAPE (2010 – 2015 )
– spoluoorganizátor festivalu ALTERNATÍVA V DREVONE
– jarofilip-spomienka.pk – spomienkové večery na Jara
– autor (spolu s Palom Švarcom) dlhoročného hudobného projektu MUSICMANIA v pezinskom Rock bare u Švarca, kde dostávali priestor skupiny rôznych žánrov
– spoluautor (spolu s pánmi Palom Borišom a Janom Štrbom) projektu (kniha + spomienkový koncert) KONCERTY MLADOSTI ´76 – ´77 – ČESKOSLOVENSKÝ WOODSTOCK
– riaditeľ lokálnej televízie TV PEZINOK, ktorá sa snaží dávať priestor aktívnym ľuďom z regiónu

Informácie o programe, vstupenkách nájdete vo facebookovej udalosti (https://www.facebook.com/events/282837432119418/) a na http://feelme.sk/drumfest-slovakia.

 Bibiána Grebeňová Šedivá (Foto: Silvia Bittner Fialová)