DUBIOZA KOLEKTIV NA NOVOM ALBUME IRONIZUJÚ FALOŠNÉ SPRÁVY

Dubioza kolektiv - #fakenews (Menart, 2020)

Hlavnou inšpiráciou nového albumu #fakenews politicky „nekorektnej“ balkánskej ska-punkovej úderky Dubioza Kolektiv bolo šírenie falošných správ v posledných rokoch.

Členovia skupiny Dubioza Kolektiv nedávno vyhlásili: „Vo veku falošných správ, novinárskej reklamy, propagandy a dezinformácií je ťažké rozlíšiť pravdu od lži. Informácie už viac neprijímame radi – zdieľame ich, komentujeme, útočíme a bránime sa. Toto sa stalo dôležitou súčasťou našej identity. Naša prítomnosť na sociálnych sieťach a online vyhľadávanie sa analyzuje pomocou algoritmov. Dostávame obsah, ktorý vychádza z našich vlastných preferencií a viery, čo nás ďalej izoluje od odlišných názorov. Sme nútení reagovať a naše názory sa vracajú späť k nám. Naše vlastné myšlienky a závery sú znásobené tisíckami podobne premýšľajúcich jednotlivcov a začíname vnímať ľudí s rôznymi názormi ako našich smrteľných nepriateľov. Táto polarizácia uľahčuje ovplyvňovanie názorov ľudí, presadzuje konkrétny politický program a spôsobuje zmätok a rozptýlenie. Je to ako keby nám niekto hodil virtuálnu kosť a teraz sme príliš zaneprázdnení bojom o to, aby sme vedeli, čo je skutočne dôležité. To je dôvod, prečo sa naše piesne snažia odhaliť a zosmiešniť falošné správy: migrácia a utečenci nie sú súčasťou veľkého sprisahania, marihuana nie je úniková droga, roboti nám nezoberú prácu a umelá inteligencia čoskoro nepreberie svet. Pravdepodobnejšie je, že smrtiaca kombinácia chamtivosti politikov a zmeny klímy spôsobí, že Zem nebude obývateľná v nie tak vzdialenej budúcnosti.“

Na deviatich skladbách albumu #fakenews nájdeme viacerých hostí. Sú medzi nimi Manu Chao, Earl Sixteen (Dreadzone), Tom Feterman (La Caravane Passe, Soviet Suprem), mexická skupina Los de Abajo a Robby Megabyte (internetový robot). Texty piesní sú v angličtine, španielčine a vo francúzštine preloženej Googlom.

Najnovší videoklip k piesni Take My Job Away obsahuje účinkovanie Robbyho Megabyta – humanoidného asistenta zábavy. Vďaka tejto technologickej inovácii v oblasti hudobného priemyslu sa Dubioza Kolektiv snažia riešiť problém nedostatku talentov v oblasti zábavy na Balkáne, ktorý je spôsobený masívnou migráciou hudobníkov do západných krajín Európy, kde sa venujú lukratívnejšej kariére v nezábavných stavebných oboroch.

„Posledných pár mesiacov sme tvrdo pracovali na nových pesničkách s Robbym Megabyte a s výsledkom tohto prebiehajúceho experimentu sme veľmi spokojní. Nielenže je spoľahlivý a pracovitejší ako jeho ľudské protiklady, ale vykazuje tiež neuveriteľný tvoriaci potenciál, ktorý je výsledkom najmodernejších umeleckých procesorov a patentovaných softvérových riešení, vyvinutých v laboratóriách bosnianskeho inštitútu pre umelú inteligenciu. Okrem iného sa zdá, že jeho integrovaný autotune hlasový procesor je na omnoho vyššej úrovni a časovo úspornejší v porovnaní s ostatnými nerobotickými spevákmi, dostupnými na súčasnom trhu.“

Dubioza Kolektiv nedávno absolvovali vypredané koncertné turné po Českej republike v súčasnosti koncertujú vo Veľkej Británii. Energické piesne z ich deviateho albumu #fakenews vám radi predstavíme v našom vysielaní a ak sa vám budú páčiť, tak si ich môžete voľne stiahnuť z ich oficiálnej webovej stránky.

Róbert Gregor (foto: press Dubioza Kolektiv)