MEINKLANG – JEDINEČNÝ FESTIVAL NA FARME

Prvý ročník festivalu udržateľnosti Meinklang sa uskutoční od 18. do 20. júna 2020 v Panónskej nížine, na maďarsko-rakúskych hraniciach, neďaleko Neziderského jazera (Neusiedler See).

Okrem zaujímavého hudobného line-up-u (GHOSTPOET, HEARTS HEARTS, JÚNIÚS MEYVANT, LEYYA, MANU DELAGO, MIRA LU KOVACS,…) ponúka trojdňový festival priestor, kde sa oslavuje život v celej jeho rozmanitosti. Môžete sa tešiť na rozmanité prednášky na témy: jedlo, zdravie a udržateľnosť.

Meinklang uznáva ekologickú zodpovednosť a ponúka koncept festivalu udržateľnosti, ktorý spája biodynamické poľnohospodárstvo, víno, prírodu a hudbu. Festival vznikol na oslavu hodnôt domáceho poľnohospodárstva a ich zdieľanie. Túžbou organizátorov je spojenie podpory farmárstva s kvalitnou hudbou na jednom mieste v rovnakom čase.

Udržateľnosť a biodynamika

Meinklang je názov rozmanitej farmy na východe Neusiedlersee. Rodina, ktorá založila jednu z najväčších biodynamických fariem v Európe, sa už desaťročia usiluje o inovatívnosť. Uprostred Pamhagenu, jednej z najnižšie položených obcí Rakúska, našli svoj domov uprostred gazdovstva a viníc dobytok Angus a ošípané mangalice. Životodarnosť pôdy a uzavretý kolobeh sú hlavným zameraním farmy, ktorá už dve desaťročia pracuje a produkuje pod označením smernice prvotriednej kvality Demeter.

Hudba presahujúca hranice

Keďže organizátori festivalu Meinklang chcú priblížiť tieto hodnoty čo najväčšiemu počtu ľudí, rozmýšľali, ako to urobiť čo možno najprirodzenejšie.

„Pýtali sme sa sami seba, ako môžeme osloviť ľudí, ktorí k tomu nemajú žiaden vzťah. Hneď nám napadlo urobiť to prostredníctvom hudby. Ľudia chodia za hudbou kamkoľvek a prichádzajú z celého sveta. Hudba jednoducho spája. Nezáleží na tom, odkiaľ pochádzate, alebo kto ste,“ hovorí Niklas Peltzer, ktorý vdýchol život myšlienke festivalu a je dlhoročným členom rozsiahleho vinárstva. Predstava o umení, ktoré nepozná hranice je tu doslova na mieste – 80 hektárová lesná škôlka, ktorá na jar slúži ako pastva pre dobytok, leží na maďarskej strane farmy. Tým tvorí dokonalú kulisu hlavnej myšlienky eventu o prekračovaní hraníc.

Festival na farme

Od 18. do 20. júna 2020 bude si budete môcť v Panónskej nížine vychutnať nielen jedinečné vína, ale aj vynikajúcu regionálnu kuchyňu. Taktiež hudba bude reprezentovať myšlienky zakladateľov festivalu Meinklang. Aj preto sú umelci vyzývaní, aby zdieľali podobné hodnoty a razili myšlienky ekologickejšej budúcnosti pre poľnohospodárstvo a ľudstvo.

Udržateľnosť je na prvom mieste v oblasti stravovania, riadov aj toaliet na festivale. „Chceme vytvoriť priestor pre stretnutie rôznych ľudí, ktorým dáme inšpiráciu pre udržateľný životný štýl,“ hovorí Peltzer. To všetko si môžete užiť spolu približne s 20 domácimi a medzinárodnými hudobnými interpretmi širokého spektra žánrov, ktorí podporujú filozofiu festivalu.

Trvalo udržateľné od A po Z

Okrem hudobných zážitkov a čerstvého, zdravého jedla, ktoré budú servírovať len miestni kuchári, sa však môžete tešiť aj na klasické festivalové občerstvenie v podobe pizze či klobások. Svoje miesto tu nájdu aj remeselnícke trhy, čakajú vás úchvatné zážitky späté s prírodou, ako aj rôzne prednášky a workshopy.

Táto inovatívna konštelácia hudby, špičkových šéfkuchárov a skvelých rečníkov môže zaručiť vzrušujúci začiatok leta.

Lucia Suková a NMR