DUKLA JE VÁŽNA, NOSTALGICKÁ A TRENDOVÁ

Česká skupina Dukla vydáva 16.2.2024 svoj druhý album s názvom „Stejný lepší“. Jeho nahrávky sú inšpirované klubovým zvukom, rapom i osobnými textami. Ako hostia ich obohatili TK 27, František Převorovský, Ela Tolstová, Maryland a dné.


V porovnaní s predchádzajúcou tvorbou sú nové piesne skupiny Dukla viac tanečné a prepracované. Trio hrajúce v zložení Lukáš Vydra, Jozef Hradilek a Jáchym Krohe do nich vnieslo spontánnu radosť zo spoločnej tvorby. Do výslednej podoby skladieb sa podpísala ľahkosť, túžba skúšať nové veci, nástroje a postupy a nadhľad s náznakoch humoru. Vďaka silným a osobným textom v skladbách „Gripen“, „Druhej břeh“, „Zatím ok“ alebo „Prší třetí“ je možné sa s kapelou ľahko stotožniť.

Nové nahrávky sú zabalené do klasickej popovej štruktúry, no nejde o žiadne priamočiare nadbiehanie mainstreamu. Svoj súčasný úspech a rastúcu popularitu na nezávislej scéne si kapela vyšliapala pravidelným vydávaním, neúnavnou koncertnou aktivitou a neustálym hľadaním osobitého výrazu, formy a zvuku.

„Hranice klubovej scény sa snažíme prekračovať a neustále posúvať. Nechceme sa ale prvoplánovo zapáčiť,“ povedal frontman kapely Lukáš Vydra.

Základ väčšiny piesní vznikol pred rokom počas jediného víkendového sústredenia na chate v Jizerských horách. Bolo to vôbec po prvýkrát, čo sa celá kapela od začiatku podieľala na procese tvorby nových skladieb. Nahrávanie albumu následne prebiehalo v štúdiu Dukly v priestoroch kultúrneho centra Petrohradský kolektív. Tam sa už ale skôr aranžovalo a produkovalo, s cieľom zachovať čo najviac spontánnosti spojenej so vznikom skladieb, vrátane niektorých vokálových freestylov.

„Ten víkend pre nás bol kľúčový. Prišli sme na chalupu len s balíčkom rýchlych beatov a plánom zložiť jedno či dve demá. Po dvoch dňoch sme odchádzali s dvanástimi pesničkami, z ktorých sme mali obrovskú radosť. Prišlo nám to magické, a preto sme chceli čo najviac nápadov zachovať. Došlo nám, že sme dospeli do fázy kapely, kedy fungujeme ako jednotka, a chémia medzi nami je čím ďalej tým silnejšia,“ upresňuje Josef Hradilek s tým, že skladieb sa na platňu aj s jedným remixom nakoniec dostalo deväť. „Aj tak má album takmer pol hodiny, čo je na náš vkus dlhý až až. Ide o naše najkomplexnejšie dielo, na ktorom sme pracovali celý uplynulý rok,“ dodáva.


Nový album je tiež vážny a nostalgický

Napriek elektronike a rapu je cítiť, že nové nahrávky sú uvoľnené, svižné a tanečné. Počuť menej gitár a syntetizátorového zvuku typického pre osemdesiate roky. Zostali výrazné melódie a basové linky a Lukášov letargicky naliehavý vokál, ktorý je na nahrávke viac rytmizovaný a menej spevavý. Po textovej stránke ide o osobný album, bez spoločenských komentárov, ktoré Dukla do svojich piesní predtým niekedy vkladala.

„Texty odrážajú životnú etapu, v ktorej som sa minulú jar nachádzal. Pozvoľný ale neodvratný krach dlhodobého vzťahu a s ním súvisiaca strata istôt. Prichádzajú obavy, pochybnosti a po čase aj náznak zmierenia. Spoločenské udalosti v čase vzniku albumu boli také silné a naliehavé, že príklon k čisto osobnej tematike bol v istom zmysle únik,“ upresňuje autor textov Vydra.

Na albume sa objavuje viacero hostí, ktorí sú pre jeho vyznenie zásadní. V prvom singli „Druhej břeh“ bol použitý úryvok piesne Oldřicha Janoty a svoj part v ňom má František Převorovský z kapely Vellocet Roll. Na nahrávke je ďalej možné počuť hlasy Tomáša Kučeru alias TK27 z kapely 58G (Prší třetí den), Ely Tolstovej (MZV) alebo Mariany Hradilkovej alias Maryland (Gripen). Remix k úvodnej skladbe „Tutto Passa“ pripravili dné.

Album „Stejný lepší“ vychádza digitálne a na vinylovej platni vo vydavateľstve Bumbum Satori. Hlavný producentský podiel na ňom má Lukáš Vydra. Na výslednom zvuku sa postprodukčne podieľal Ondra Mikula (Aid Kid), mix mal na starosti Tomáš Havlen a mastering Tomáš „Gaex“ Karásek. Autorkou vizuálu je fotografka Klára Kudláčková v spolupráci s vizuálnym umelcom Darjanom Hardim. Zároveň s albumom vychádza prvýkrát aj vinylová verzia predchádzajúcej platne „Honza“ (2020). Po vydaní albumu Dukla vyrazí na obsiahle jarné turné, ktorého súčasťou budú krsty 9. apríla v Prahe, 10. apríla v Brne a 11. apríla v Bratislave. Na niektorých miestach trio budú sprevádzať hostia Anki, dné, Barbora Čiháková, Aid Kid, Tasya a kapela Tamara.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Davis Brevis a Natálie Hofmanová, Davis Brevis a Natálie Hofmanová)


Plánované koncerty

 1. 3. 2024 Rožnov pod Radhoštěm – Vrátnice
 2. 3. 2024 Ostrava – Dock
 3. 3. 2024 Klatovy – Falcon
 4. 3. 2024 Olomouc – Jazz Tibet Club
 5. 3. 2024 Košice – Tabačka
 6. 3. 2024 Prešov – Wave
 7. 3. 2024 Trenčín – Lúč
 8. 4. 2024 Banská Štiavnica – Art Café
 9. 4. 2024 Liptovský Mikuláš – Diera do sveta
 10. 4. 2024 Praha, křest alba – Meetfactory
 11. 4. 2024 Brno, křest alba – Kabinet múz
 12. 4. 2024 Bratislava, křest alba – Fuga
 13. 4. 2024 Znojmo – GaP
 14. 4. 2024 Boskovice – Prostor
 15. 4.2024 Plzeň – Anděl
 16. 4. 2024 Liberec – Übergrund Linserka
 17. 4. 2024 Vimperk – MKS
 18. 4. 2024 Děčín – Le Garage Noir
 19. 4. 2024 Ústí nad Labem – Národní dům