EDITORSKÝ VÝBER: 7/2024

Vyselektovali sme hudobné správy o zmene v zostave skupiny Altin Gün, albume hudobníka, ktorý sa skrýva pod pseudonymom Helado Negro a pesničkách, ktoré zverejnili Os Garotin a Caetano Veloso, Protoje, či československá skupina Nina Rosa.


Holandskú skupinu Altin Gün opúšťa speváčka Merve Dasdemir. Dôvod nie je známy, vie sa len to, že chce začať novú hudobnú kapitolu. Takto to aspoň kapela uviedla na svojom Instagrame. Skupina Altin Gün vznikla v roku 2016 a niektorí z jej členov sú tureckého pôvodu. Šesťčlenná kapela je známa svojím svojským hudobným koloritom. V jej hudbe počuť zmes tureckých hudobných štýlov zo 60. a 70. rokov, psychedelického rocku a folku. Za album „Gece“ bola v roku 2019 nominovaná na cenu Grammy. Už teraz sme zvedaví, ako budú Altin Gün v tomto roku koncertovať, pretože Marve spievala minimálne polovicu repertoáru.


Úspešný projekt Roberta Carlosa Langeho s názvom Helado Negro, čiže Čierna zmrzlina, evidujeme na hudobnej scéne už viac ako 15 rokov. Od svojho debutového albumu „Awe Owe“ z roku 2009 sa hudobník obratne pohybuje na tenkej hranici medzi experimentovaním a popom, pričom jeho tvorbu zdobia latinsko-americké tóny, ktoré odrážajú ekvádorský pôvod. Ôsmy album „Phasor“ hudobne nadväzuje na titul „Far In“ z roku 2021, no jeho koncepcia začala vznikať už v roku 2019. V deň svojich 39. narodenín navštívil hudobník Illinoiskú univerzitu, kde sa zoznámil s unikátnom nástrojom Sal-mar Salvatoreho Matirana. Bol to komplexný syntetizátor, ktorý generoval hudbu pomocou vintage analógových oscilátorov. Jeho vývoj začal koncom 60. rokov 20. storočia a predpokladá sa, že bol prvým interaktívnym hudobným nástrojom, ktorého srdcom boli digitálne logické obvody. „Bol som ním nadšený,“ uviedol Lange v tlačových materiáloch, v ktorých spomínal hlavnú inšpiráciu svojho nového albumu.


Ľudia sa v dňoch 9. – 17.2. schádzajú v Riu de Janeiro, kde oslavujú jednu z najväčších pouličných párty na svete – brazílsky karneval. V súlade s tým nahrali Os Garotin a brazílska hudobná legenda Caetano Veloso skladbu, ktorá je vyznaním lásky k mestu, ktoré je neustále v pohybe. Symbolizujú ho ulice plné motoriek, stretnutia na jednej z najkrajších svetových pláží a posedenia, či tancovanie pred barmi. Pieseň „Nossa Resenha“ je zároveň poctou hudbe, ktorej sa hovorí Música Popular Brasileira a brazílskej sambovej speváčke Mart’nália, pred ktorou Os Garotin onedlho vystúpia ako predskokani. Trio zároveň na leto pripravuje svoj debutový album.


Protoje sa v novej piesni „30 Million“ venuje situácii na svojej rodnej Jamajke, kde prevláda násilie, chudoba a kde mládež prežíva krízu: „Mal som v posledných dvadsiatich rokoch možnosť pozorovať vývoj vo svojej krajine a chcel som sa k nemu vyjadriť. Pieseň hovorí o tom, čo je, čo bolo a čo môže prísť,“ povedal Protoje. Reggae spevák na svoje slová nadväzuje aj v sprievodnom videoklipe, v ktorom jazdí po ostrove s bagrom a stavbárskou prilbou, čím stelesňuje nový začiatok. Neskôr vyhadzuje bankovky z bielej limuzíny, čím vytvára kontrast k sociálnym problémom. Milión už nie je toľko, čo kedysi, a ani maturita už neponúka neobmedzené možnosti – problémy, ktoré Protoje rieši, sa netýkajú len karibského ostrova, ale mnohých krajín na celom svete.


Pražské trio Nina Rosa, ktoré vedie slovenská speváčka a huslistka Nina Marínová, zverejnilo nový singel „My Dear“. V kontraste k tradičným piesňam o láske, táto skladba stelesňuje oslavu priateľstva, ktoré obohacuje naše životy. „Často sa zdá, že sa hudba zameriava na romantickú lásku, no hlboké, trvalé priateľstvo má rovnako veľký význam. Priateľstvo, ktoré prežije čas, môže prehlbovať a obohacovať náš život rovnako ako romantická láska,“ vysvetľuje Nina. Novinku inšpiroval výlet do Španielska, kde si pri brehu oceánu všimla zaparkovanú dodávku, v ktorej sa rozprával chlapec s dievčaťom. Nevyzerali ako romantický pár, pretože pôsobili skôr ako starí kamaráti, ktorí sa po dlhom čase stretli a vymieňali si svoje zážitky. Vo Fínsku sa Valentín slávi ako ‚Ystävänpäivä‘, čiže Deň priateľstva a pri tejto príležitosti vyjadruje Nina svoju vďačnosť za priateľov, ktorí sa v jej živote stali rodinou. „Mám šťastie, že som stretla ľudí, ktorí sa stali neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Prajem každému, aby našiel pravých priateľov, ktorí obohatia jeho život,“ dopĺňa. Ilustráciu a stop-motion animáciu nového singla vytvorila lotyšská výtvarníčka Ieva Ozola.