DUNKELBUNT – VIENNA TAPES: INŠPIRÁCIA SMEROM NA VÝCHOD

Dunkelbunt - Vienna Tapes (ExodusComplex) ( [dunkelbunt records], 2019)

Vo Viedni pôsobiaci hudobník Dunkelbunt nás prekvapil novým albumom nazvaným „Vienna Tapes“, na ktorom sa nachádzajú skladby zverejnené v rokoch 2015-2019.

Ulf Lindemann alias Dunkelbunt pochádza z Hamburgu, ale jeho profesionálny život je spojený s Viedňou. Medzi jeho prvé medzinárodné úspechy patrí album „Morgenlandfahrt“ z roku 2006, na ktorom bolo možné počuť zmes balkánskych dychoviek a elektronickej hudby. Neskôr, na turné v Austrálii, spolu so svojou manželkou Barbarou Tavernier a Boban Markovič Orchestrom, zložil pieseň „Cinnamon Girl“, ktorá sa stala hitom svetových tanečných pódií.

V súčasnosti je Dunkelbunt dôležitým trubadúrom globálnej hudobnej scény.

Koncertoval v Johannesburgu, v hollywoodskych kluboch, bol rezidentným dídžejom legendárneho viedenského Ost-Klubu i klubu „Mehanata“, ktorý sa nachádza v dolnom Manhattane v New Yorku. Striedavo žil na Havaji, Andalúzii i v Istanbule a príležitostne kontaktoval podobne zmýšľajúcich hudobníkov a dídžejov na celom svete. V roku 2010 založil vlastnú nahrávaciu spoločnosť [dunkelbunt records], na ktorej vyšlo niekoľko zaujímavých titulov. Je považovaný za jedného z priekopníkov hudobných štýlov ako electro swing, balkan beat a global bass. Jeho kapela hovorí pätnástimi jazykmi, každý hudobník stelesňuje iný hudobný vesmír.

Nový album Vienna Tapes.

Nové piesne stelesňujú mentálne a hudobné precitnutie a hudobné inšpirácie smerujú stále viac na východ: z Balkánu cez Maghreb a Keňu na Blízky východ a potom do Indie.

Nahrávky albumu „Vienna Tapes“ vznikali v štúdiu [Dunkelbunt] nachádzajúcom sa v druhom viedenskom okrese a podieľali sa na nich medzinárodní hudobníci pôsobiaci vo Viedni: Alix Oder Nix, Berlin MC; juhoindická speváčka Anuradha Genrich, jazzové speváčky a skladateľky Lisa Cantabile a Mela Marie Spaemann; raper Cloud Tissa z Kene, marocký spevák Raï Kadero Rai, súrodenci Haider a Rajasthan Pintoo Khan a ďalší.

Je zrejmé, že nové skladby vťahujú Dunkelbunta do víru cudzích hudobných svetov ešte intenzívnejšie ako v minulosti. Položil nimi základný kameň v rýchlo sa rozvíjajúcej rieke, ktorú pracovne nazval „Exodus Complex“. Uvidíme, čím nás ešte v budúcnosti prekvapí, v každom prípade môžem prezradiť, že v roku 2020 plánuje koncert v Bratislave a že sa naň chystá dopraviť na bicykli. Zatiaľ vám dáme možnosť vychutnať si jeho najnovšie nahrávky v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Dunkelbunt Facebook)