DANIEL HAAKSMAN POSIELA S LÁSKOU HUDOBNÉ POZDRAVY Z BERLÍNA

Daniel Haaksman - With Love, from BerlinDaniel Haaksman – With Love, From Berlin (Man Recordings 2019)

Nemecký DJ a producent Daniel Haaksman viac ako dvadsať rokov cestoval po svete a vyhľadával nové hudobné štýly. Zároveň sa ich snažil  sprístupniť širšiemu publiku. V roku 2004 zostavil  kompiláciu brazílskej hudby pre nemeckú značku Essay Recordings s názvom Rio Baile Funk Favela Booty Beats. Neskôr si založil vlastný label Man Recordings, na ktorom vydával brazílsku hudbu v štýle baile funk (v Brazílii nazývanom funk carioca). Vycestoval aj na severovýchod Brazílie a do Južnej Afriky, čo ovplyvnilo hudbu na jeho predposlednom albume African Fabrics. Na jeho realizácii spolupracovali s Haaksmanom africkí umelci Spoek Mathambo, Kuduro, Tony Amado, Dama Do Bling a ďalší.

Na najnovšom albume With Love, From Berlin sa Daniel zameral na mesto v ktorom žije – Berlín. Od konca deväťdesiatych rokov sa toto mesto zmenilo, stalo sa medzinárodným „boomtownom“, každoročne sa rozrastá o 50 000 nových obyvateľov. Berlín je dnes globálnym magnetom pre turistov. V krízovom politickom svete sa premenil na Noemovu archu pre utečencov zo Sýrie, Afganistanu a intelektuálov z Maďarska, Poľska, Turecka, Veľkej Británie, USA, ktorí z rôznych príčin stratili pracovné príležitosti. Popri nich tam pôsobí množstvo umelcov z celého sveta, ktorí premenili Berlín na svetové centrum súčasného umenia. Treba poznamenať, že na rozdiel od iných veľkých európskych miest, ako je Londýn, Paríž alebo Zürich, Berlín nebol internacionalizovaný globálnymi korporáciami ani finančným priemyslom, ale cestovným ruchom a rastúcim prílevom cudzincov. Ak sa dnes vydáte do mestských štvrtí Berlína, budete počuť všetky jazyky sveta. Je čoraz kozmopolitnejší.

With Love, From Berlin je tretí štúdiový album Daniela Haaksmana po albumoch Rambazamba (2010) a African Fabrics (2016). Na albumovej novinke tentoraz spolupracoval s  mnohými medzinárodnými umelcami žijúcimi v Berlíne, ktorých spoznal na jeho cestách po svete. Vystupovali s ním na festivaloch, v kluboch, alebo sa podieľali na jeho projektoch. Postupom času sa mnohí  presťahovali do Berlína, preto boli niektorí z nich prizvaní k nahrávaniu nového albumu. Patria k nim Cibelle (Brazília), Robert Owens (USA), Dengue Dengue Dengue (Peru), Paul St.Hilaire (Dominika), Kalaf Angelo (Angola), She ́s Drunk (Francúzsko), Coco Maria (Mexiko), Ori Kaplan (Izrael), Lavoisier (Portugalsko) a Kzia (Belgicko).

Všetci hostia majú podobný hudobný vkus, sú orientovaní na svetovú hudbu. Majú aj podobnú migračnú históriu a vyzývajú, aby ste sa  presťahovali do Berlína, kde môžu umelci slobodne pracovať, žiť a môžu tvoriť hudbu z lásky, nie výlučne len pre finančný zisk. Je to luxus, ktorý Vám môže ponúknuť len súčasný Berlín.

Daniel HaaksmanV deviatich skladbách albumu With Love, From Berlin zúčastnení umelci hudobne a lyricky reagujú na mesto Berlín a jeho zmeny.  Skladba Corpo Sujeito (Cibelle) znie ako “el dorado“ sexuálneho sebaurčenia, Occupy Berlin (Kalaf Angelo) je o hľadaní identity, 24-7 (Owens + Kzia)  o meste ako stvorenom pre slobodu a zábavu, Como Sera (Lavoisier)  je o Berlíne, ako o prechodnom mieste pre umeleckú sebarealizáciu. O osobnostnom zrení pojednáva skladba La Añoranza (Coco Maria, Dengue Dengue Dengue + Ori Kaplan). Deväť skladieb albumu With Love, From Berlin pôsobí ako hudobné pohľadnice zo súčasného Berlína. Prelínajú sa v nich hudobné žánre ako kizomba, baile funk, afrobeat, grime, reggaeton, dub. Každá skladba albumu predstavuje iný pohľad na mesto, ktoré je heterogénne a v roku 2019 plní úlohu snov. Po niektorých piesňach z tohto albumu preto radi siahneme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Lukas Gansterer)