DUOUD AKO STRÁŽCOVIA DVERÍ

Ako sa znovu naučíme podržať jeden druhého? A ako chrániť dvere pred zlými duchmi? Zradné otázky, ale francúzske duo DuOud na ne dokáže na svojom albume „Menshen“ odpovedať.


Moja slabá stránka pre DuOud je verejne známa. Výrazne k tomu prispelo niekoľko osobných intenzívnych stretnutí, podporovaných ich obľúbeným absintom. Pokiaľ Mehdi Haddab, pôvodom Alžírčan, nemá vyvinutý cit pre udržanie rockovej zúrivosti na uzde a s vlastnou kapelou Speed Caravan bez súcitu reže struny lutny a rozmýšľa, či si neprehryzne jazyk, Tunisan Jean-Pierre Smadj je výnimočným zjavom na poli sofistikovanejšej zmesi technobeatov, ambientných uspávaniek a avantgardného džezovania. Obaja sú vynikajúci hráči na arabskú lutnu oud.

Pod hlavičkou DuOud spoločne ignorujú pravidlá arabských hudobných tradícií a vždy vieme, že budeme odmenení nezvyčajným zvukovým zážitkom.

Dvanásťročná nahrávacia pauza DuOud a skúsenosti získané z rôznych spoluprác však medzitým nečakane zmenili nový album „Menshen“ na bezohľadnú elektro-rockovú beštiu s neprimeranou dávkou odhodlania zhltnúť nás zaživa. Do skladby I Just Want To Make Love To You si zavolali francúzsku dračicu – speváčku Jyzzel.

Názov Menshen je jednoduchý aj zložitý.

V čínskej mytológii sú to strážcovia dverí, ktorým sú zvyčajne dvaja vojaci. Majú držať negatívnu energiu, duchov a zlodejov ďaleko od domu. Pri pozornom čítaní legendy, v ktorej vystupuje Dračí kráľ, cisár Taizong z dynastie Tchang a dvaja generáli, sa však objavujú drobné rozpory pri výbere názvu albumu. Generáli totiž mali strážiť dvere pred duchom popraveného Dračieho kráľa, aby mohol cisár v noci pokojne spať, a v takom prípade je celkom nemožné predstaviť si, že by ich pozíciu zastávali hluční DuOud, pretože cisár by už pravdepodobne nikdy nespal. Najmä keď sa k nim v piesni „La Vida“ pridala tiež alžírska speváčka Sofiane Saidi.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press)