ADRIAN BLOOM VERÍ V ČARO VIANOC

Slovenský pesničkár Adrian Bloom zverejnil vianočnú novinku. Text i hudbu piesne „Who Still Believes“ napísal sám interpret, aranžérsky mu intímnu náladu pomohol vytvoriť klavirista a producent Roland Kaník.


„Who Still Believes“ nie je tradičnou vianočnou piesňou v pravom slova zmysle. Text piesne pojednáva o pomalom vyprchaní čara Vianoc. Adrian v úvode skladby ponúka obraz mestskej decembrovej krajiny. Obnažené stromy, žiaden sneh a ľudia ponáhľajúci sa nevedno kam. V druhej slohe autor tento obraz personifikuje so samotným človekom, ktorý tento obraz v sebe zrkadlí.

„Ako dospievame, všetky farby postupne blednú a veci strácajú svoje čaro“ poznamenáva autor. V refréne však nadneseným spôsobom ponúka poslucháčom nádej myšlienkou, že každý je v hĺbke svojho srdca stále dieťaťom, ktoré verí v Santa Clausa.

Komorne znejúca novinka z pera Adriana Blooma je ovplyvnená tvorbou Joni Mitchell a Jamesa Taylora.

„V hlave som mal absolútne minimalistický aranžmán, ktorý tvorí akustická gitara a zvuk rezonujúceho piána. Niečo veľmi podobné piesni River od Joni. Túto pokojnú atmosféru mi pomohol zhmotniť Roland Kaník vo svojom štúdiu Sonic Cat“ vysvetľuje pesničkár.

Zvuk akustickej gitary a interpretovho hlasu pomaly plynie do polovice piesne. Práve v medzihre sa pridáva piáno, ktoré sofistikovane dofarbuje harmóniu piesne a podporuje jej dynamiku až do konca.

Adrian Bloom svoju tvorbu s anglickými textami predstavil na EP „Couch songs“ v roku 2021. Táto nahrávka obsahuje aj zahraničné spolupráce. Hudobník sa po dlhšej prestávke vracia aj na pódiá. Najbližšie ho môžete vidieť naživo 2. decembra v Trnave alebo 16. decembra v Trenčíne počas vianočných trhov.

NMR (foto: Yelyzaveta Muntian)