DUR-DUR BAND: ZMES NOSTALGIE, BOLESTI I RADOSTI

V skupine Dur-Dur Band Int. pôsobia umelci zo zlatej éry somálskeho popu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Na albume „The Berlin Session“ môžete počuť zvuk starých čias, posunutý na novú úroveň.


Hlavné mesta Somálska bolo v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch dôležitou súčasťou popkultúry. V kluboch, plážových baroch, hoteloch a divadelných sálach sa hrával funk, reggae, disco a soul. Začiatkom deväťdesiatych rokov viacerí ľudia z krajiny utiekli pred občianskou vojnou, vrátane vtedy známej skupiny Dur-Dur Band.

O niekoľko rokov neskôr, na jar 2019, sa uskutočnilo nahrávanie tejto skupiny v štúdiu Butterama v Berlíne. Pri tejto príležitosti sa konal koncert v noblesnej divadelnej sále berlínskeho Haus der Kulturen der Welt, ktorý oživil slávne časy Somálska. Bol to tiež emotívny moment stretnutia, pretože niektorí hudobníci sa viac ako tridsať rokov nevideli.

Mogadišo v Berlíne

Návštevníci koncertu si spomenuli na Národné divadlo v hlavnom meste Somálska. „Keď som bola v divadelnej sále, už som nebola v Nemecku. Bola som vo svojej africkej krajine, bola som v Mogadiše, pretože naša sála sa podobala tej berlínskej. Vtedy som ešte nebola speváčkou, ale moja staršia sestra bola. Brávala ma do divadla každý deň, keď tam skúšala. A potom, keď som bola v Berlíne, pomyslela som si: Páni, dnes spievaš vo vlastnej divadelnej sále! A tak som sa rozhodla, že budem spievať vo vlastnej sále,“ spomína speváčka Faadumina Hilowle.

Faadumina Hilowle rovnako ako väčšina bývalých členov skupiny Dur-Dur Band žije v Londýne a pochádza z hudobníckej rodiny. Jej sesternica, o ktorej hovorí ako o svojej „staršej sestre“, bola v osemdesiatych rokoch známou speváčkou. Faadumina Hilowle je jednou z mladších členiek kolektívu, ktorého zloženie nie je rigidné, pretože v priebehu rokov sa viackrát menilo. A naďalej sa mení, hovorí manažér kapely Liban Noah. Aj on pochádza zo Somálska, ako sociálny pracovník organizoval workshopy a aktivity pre somálsku komunitu a projekt založil v nultých rokoch. Spočiatku organizoval najmä koncerty v rámci komunity.

Špeciálna nahrávacia technika

The Berlin Session“ produkoval hudobník a producent Nicolas Sheikholeslami z Berlína. Hudbe zo somálskej „zlatej éry“ sa venoval už v roku 2014 prostredníctvom kanála na YouTube. V tom čase našiel staré VHS pásky a zostavil prvú kompiláciu. V roku 2017 nasledovala ďalšia: „Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa“ vydaná prostredníctvom vydavateľstva Ostinato Records. Získal za ňu nomináciu na cenu Grammy. Na medzinárodnej úrovni sa somálska hudba sedemdesiatych a osemdesiatych rokov sprístupnila najmä prostredníctvom takýchto kompilácií. V samotnom Somálsku bola hudba zakázaná.

Vzhľadom na svoje odborné znalosti a kontakty bol Nicolas Sheikholeslami poverený organizáciou umelcov technickým zabezpečením berlínskeho podujatia. Zvukové skúšky sa nahrávali, na čo Nicolas spomína nasledovne: „Pôvodne nešlo o nahrávanie albumu, ale len o skúšky na koncert. Zorganizovali sme to tak, že si ani neuvedomili, že ich nahrávame. Aby sa každý mohol uvoľniť a zahrať svoj repertoár. Veď sa už dlho nevideli.“ Neskôr z týchto piesní vznikol celý album.


„Chlapci, strhnime zo seba prach!“ Takto sa vyjadruje somálska speváčka Fadumina Hilowle v úvodnej skladbe „Wan ka heela“ (Mám ťa rada). Z piesne sa nedá vyčítať, že sa umelci dlho nevideli. Okrem pôvodných členov skupiny, akým bol basgitarista Cabdillahi Cujeeri, sa k speváčke Faadumine pridali ďalší dvaja umelci známi z jej začiatkov. Jedným z nich bol zakladateľ niekdajšej skupiny Sharaf Band, spevák Cabdinuur Allaale z Džibutska. Druhým bol vo Švédsku pôsobiaci hudobník Xabiib Sharaabi, ktorý bol v minulosti považovaný za „somálskeho kráľa popu“.

Život v exile

Somálsko sa dodnes z občianskej vojny nespamätalo: stále sa objavujú správy o násilí, terore islamistických milícií al-Šabáb, pirátstve na mori a hladomore. Aj preto je tento projekt hudobníkom blízky.

Faadumina dodáva: „Chceme našej generácii, ktorá myslí len na občiansku vojnu alebo hnutie al-Shabaab objasniť, prečo robíme tento projekt. Chceme im ukázať, že existuje niečo viac. Máme krásne veci. Krásnu hudbu. Krásne oblečenie. Krásnu kultúru. Preto som v tejto skupine. Chcem to ukázať našej generácii a tiež svojim deťom.“

Najbližšie vystúpenia Dur-Dur Band sa budú konať vo Veľkej Británii, naplánované sú tiež koncerty v Európe, či USA a projekt by sa rád vrátil tiež do Berlína.

Spomienky na Berlín a najmä na slávne obdobie somálskej hudby sú navždy zachytené na albume „The Berlin Session“. Z ôsmich skladieb o problémoch a láske je cítiť množstvo energie a nostalgické ohliadnutie sa za lepšími časmi, pričom nechýba nádej na lepšiu budúcnosť.

NMR (foto: press Dur-Dur Band)