IFTIN BAND A HUDBA ZAPADNUTÁ PRACHOM

Nemecké vydavateľstvo Ostinato Records oživuje hudbu skupiny Iftin Band, ktorá v Somálsku zapadala prachom na poličkách s kazetami.


Skupina Iftin Band vystupovala koncom osemdesiatych rokov v luxusnom hoteli Al-Uruba v Mogadiši prevažne pre zahraničných hostí. Spolu s ďalšími somálskymi spevákmi tam hrávala piesne inšpirované tradičnými štýlmi a hudobným importom hotelových hostí z celého sveta. Mesto Mogadišo bolo obchodnou križovatkou a vďaka tomu v ňom bola žiadaná nielen tradičná somálska hudba, ako napríklad rýchly rytmus bubnov Banaadiri, ale aj afrobeat zo západnej Afriky, funk v štýle Jamesa Browna, arabské zvuky a bollywoodska hudba. Iftin Band boli produktom svojej doby: Keďže Somálsko sa geograficky nachádza na križovatke Ázie, Afriky a arabského regiónu, odrážalo sa to v ich hudbe.

Z Mogadišo do celého sveta

V utajenom štúdiu luxusného hotela nahrávali Iftin Band prevažne romantické piesne o láske a vzdávaní pocty ženám, čoho typickým príkladom je skladba „Typic“Ruuney“. V tom čase totiž ženy v somálskej spoločnosti boli cenené a zastávali dôležité pozície, čo sa prejavilo tiež v hudbe. Počas občianskej vojny na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia sa mnohé dobové nahrávky postrácali a s utekajúcimi Somálčanmi upadli do zabudnutia. Vydavateľstvo Ostinato Records, ktoré bolo nominované na cenu Grammy, pátralo po stratených nahrávkach skupiny Iftin Band sedem rokov.

Nájdené nahrávky odhalili rôznorodé inšpirácie a korene somálskych štýlov

Skladba „Dhaanto“ svojím „off-beatom“ pripomína reggae a pieseň „Qaarimi“ obzvlášť nostalgickou formou vyjadruje lásku. V každej zo štrnástich skladieb vystupujú umelci, ktorí rozšírili hudobný záber skupiny Iftin Band. Album ako celok poskytuje zaujímavý pohľad na vtedajšiu kultúru. Zaujímavá je aj spolupráca s Dr. Rafim v piesni „Hobolada Hooyibo“. Spomínaný spevák bol významnou osobnosťou somálskej hudobnej scény.

NMR (press Iftin Band)