EDITORSKÝ VÝBER: 14/2024

Medzi redakčnými správami tentoraz nájdete informácie o albumoch skupín Vampire Weekend a The Black Keys, videoklipe Mdou Moctar, Latin Grammy, i domácich skupinách Berlin Manson a Hudba z Marsu.


Na piatom albume „Only God Was Above Us“ sa americká skupina Vampire Weekend vydáva na mytologickú cestu za starými zvukmi a miestami, s cieľom nájsť niečo nové. Ezra Koenig a jeho spoluhráči Chrises Baio a Tomson hľadia do minulosti, aby našli viac otázok ako odpovedí. Hlavným záujmom skupiny je história a to, kde sa v nej umiestniť. Vampire Weekend zároveň nahrali otvorený sebareferenčný album, v ktorom počuť koláž pre skupinu charakteristických štýlov a texty posiate rôznymi narážkami.


Americké rockové duo The Black Keys zverejnilo dvanásty štúdiový album nazvaný „Ohio Players“, ktorého názov odkazuje na legendárnu funkovú skupinu z Akronu, známu zo sedemdesiatych rokov. Na polovici nových piesní sa podieľal Beck, na troch skladbách spolupracoval Noel Gallagher a hip-hopovým korením prispeli tiež Juicy J, Lil Noid a Dan The Automator. Všetko naznačuje tomu, že sa duu sa tentoraz podarilo nahrať svoje vrcholné dielo.


Mdou Moctar je spoločne so skupinami ako napríklad Tinariwen, či Imarhan predstaviteľom Tuarégov. Jeho hudba vytvára pocit identity, na ktorú odkazuje tiež nová skladba „Imouhar“. Jej názov v jazyku Tamašek znamená „brat“ alebo „kamarát“, ale môže ísť aj o kolektívny výraz pre všetkých Tuarégov. Pre hudobníka je zachovanie svojho jazyka jedným z najdôležitejších aspektov jeho práce: „Ľudia u nás hovoria len po francúzsky. Začínajú zabúdať na svoj vlastný jazyk. Máme pocit, že o sto rokov už nikto nebude hovoriť po tamašsky,“ hovorí Mahamadou Souleymane známy ako Mdou Moctar. Videoklip k novinke „Imouhar“ je pomerne jednoduchý, no jeho obsah je zameraný na sociálno-politické krivdy, ktorým sú Tuaregovia, podobne ako aj ďalší obyvatelia Nigeru, naďalej vystavovaní.


Latin Grammy Awards zavádzajú dve nové kategórie, vrátane kategórie pre súčasné mexické štýly. Oznámenie akadémie prišlo po tom, čo sa na minuloročný ceremoniál zniesla kritika. Corridos tumbados, tradičné mexické balady s gitarou, basou a trúbkami skombinované s trapom, boli totiž minulý rok celosvetovo úspešné a bolo prekvapujúce, že sa v nomináciách objavili len dve piesne. Peso Pluma, hviezda tohto žánru, bol zastúpený len ako hosť v jednej z nich, čo znamenalo, že nemal šancu získať vlastnú cenu. Napriek tomu bol zastúpený v rebríčku Billboard Hot 100 s 21 skladbami a na Spotify sa umiestnil na 5. mieste ako medzinárodne najstreamovanejší interpret roka.


Slovenské trio Berlin Manson vydalo svoj nový album „Poor but Sexy“ v experimentálnom vydavateľstve Weltschmerzen. Trio vzniklo ako takzvaná bytová kapela v temných dobách coronových lockdownov. Nedostatok kultúrneho vyžitia si zakladatelia Patrik Nagy a Adam Dragun kompenzovali tvorbou novej a originálnej hudby, do ktorej Patrik poskytol D.I.Y. zhotovené elektronické beaty so živou hrou na gitaru a Adam svoje texty plné irónie a kritiky pomerov na scéne a v spoločnosti. Na aktuálnej novinke počuť aj spoluprácu s hosťami ako Katarzia, Edúv Syn, Fvck Kvlt, Temný Rudo, Dušan Vlk či Paris.


Hudba z Marsu roztrúbila Sirény a v novom videoklipe Marťania zatriasli stenami trnavskej industriálnej pamiatky. Skupina rada berie divákov na výlety k ikonám slovenskej architektúry ako Pútnická kaplnka sv. Rozálie (Final Song), kláštor Katarínka (Som tu a žijem), kúpalisko Mičurin (Je to ona), Zimný prístav (Tombola live). Tentokrát prenikla do industriálnej legendy, ktorou je trnavský cukrovar. V rybárskom prestrojení hľadá stratený vesmírny modul a používa pritom rafinovanú vesmírnu technológiu. Problémy jej však robia dvaja akční vartáši – Bobo (otec bubeníka Sigiho) a Michal (Štofo). Či bude misia votrelcov aj napriek tomu úspešná, sa dozviete v závere videoklipu.