Nové albumy zverejnili Dj Koze, Perfume Genius, alebo I Love You Honey Bunny a zaujali nás tiež novinky od Fatoumaty Diawary, alebo Dušana Havrillu.

Nemecký producent Stefan Kozalla, známy ako DJ Koze, začínal ako „enfant terrible“ v hamburskom klube Golden Pudel a v legendárnom techno vydavateľstve Kompakt. Popri množstve spoluprác nahral pred dvomi rokmi album „Hit Parade“ s Róisin Murphy. V týchto dňoch mu vychádza album s názvom „Music Can Hear Us“, na ktorom môžete počuť hlasy Damona Albarna, Sophie Kennedy, Soad & Skin, Markusa Achera z Notwist a ďalších.
„Yada“, najnovší singel z albumu „London Ko“ malijskej speváčky a skladateľky Fatoumaty Diawara, je presvedčivou fúziou tradičných malijských rytmov, popu a elektronických zvukov. Skladba spievaná v jazyku bambara prináša silné posolstvo o pokore a sebauvedomení. Fatoumata sa v texte obracia na jednotlivca pohlteného bohatstvom a slávou a pripomína mu, že materiálny majetok a spoločenské postavenie neznamenajú nadradenosť. Opakujúca sa výzva „Buďme pokornejší“ podčiarkuje ústrednú tému piesne. Oficiálny videoklip vizuálne vystihuje tematiku skladby, v ktorom speváčka v pôsobivých tradičných kostýmoch a šperkoch z mušlí oslavuje malijskú kultúru a zároveň prináša univerzálne posolstvo.
Keď Mike Hadreas začal skladať svoje piesne ako Perfume Genius dôveroval svojim pocitom a spoliehal sa na svoje inštinkty, no postupom času si kládol mnohé otázky. Možno aj preto na nahrávkach nového albumu „Glory“ spolupracoval viac s priateľmi. Dnes je otvorenejší kritike členov svojej kapely, producenta Blakea Millsa a svojho partnera a spoluautora Alana Wyffelsa. Výsledkom je jedenásť piesní, ktoré zdôrazňujú krásu univerzálnych vecí a drobných láskavostí. „Malé momenty sú vlastne tie najtrvácnejšie a najkrajšie veci,“ povedal Hadreas. „Byť láskavý je rovnako odvážne ako byť zraniteľný a byť za niečo skutočne vďačný je veľmi ťažké. Vždy sa musíte zmieriť s tým, ako sa veci majú.“
Pražská indie-popová kapela I Love You Honey Bunny vydala v poradí tretí album s názvom „Don’t Look When I’m Changing“. Jeho zvuk zostal verný charakteristickým výrazným gitarám, agresívnym syntetizátorom a silným melódiám, je však celkovo rozmanitejší a odvážnejší. Novinka prevedie poslucháča jednotlivými fázami osobnej transformácie. Odráža cestu zmeny – chvíle, keď je potrebné stiahnuť sa do ústrania, nájsť nový smer a nakoniec sa vrátiť ako iný človek: „Niekedy je potrebné zbúrať starý svet, aby sme mohli postaviť nový. Je to ako obliekanie nového outfitu – predtým, než vyjdete von sa schováte v kabínke,“ komentuje frontman Sebastian Jacques, ktorý zmenu vníma ako intímny proces. Už necíti potrebu predvádzať sa. Namiesto exhibície radšej len poodhalí záves a nechá nahliadnuť tých, ktorí chcú vidieť. „V tom spočíva to kúzlo – je to omnoho intímnejšie, krehké, neisté, ale zároveň krásne,“ dodáva. Autenticita albumu spočíva v tom, že jeho príbeh prežila samotná kapela. „Tiahlo nám na tridsať a začali sme si klásť otázku, či žijeme život tak, ako naozaj chceme. Zároveň je téma osobnej premeny univerzálna, každý si v tom nájde svoj vlastný príbeh,“ doplnil basgitarista Kristián Kraevski.
Dušan Havrilla uviedol do života v Novom evanjelickom kostole svoju LP „Detenzie“. Pesničkárka a hudobná publicistka Soňa Horňáková vyjadrila radosť, že sú „Detenzie“ (odpoveď na tenzie) na svete. Dušanovi podarovala malý perkusný hudobný nástroj (shaker), aby mal inšpiráciu na budúcu tvorbu. V ten večer ešte kapela Havrilla zahrala mnohé pesničky nielen z „Detenzie“, ale aj zo sólového debutového albumu (hudobnej knihy) Dušana Havrillu z roku 2022 s názvom „Citadela“. K pesničke „Vysoké napätie“ povedal, že vznikla v dobe, keď už hrozila vojna na Ukrajine. Je to vlastne modlitba, ktorá nový album otvára. Aj v našej krajine, hoci je v nej mier, zažívajú ľudia problémy a ťažké situácie. Každý z nás má však v rukách svetlo. Od Dušana sme sa tiež dozvedeli, že to, aby tenzie prerástli do detenzií (slovná hračka), bol nápad Radoslava Lakoštíka. Na webovej stránke jeho hudobného vydavateľstva sa píše: „Album sa venuje trom kľúčovým témam dneška: zhon, napätie, samota. Kladie otázku ako z toho von a ponúka priestor na únik do vnútorného bezpečia. Slovo detenzia znamená zoslabenie napätia.“