DAMON ALBARN: SCÉNICKÉ VÝLETY NA ALBUME INŠPIROVANOM ISLANDOM

Damon Albarn - The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows (Transgressive Records, 2021)

Damon Albarn je zakladajúcim členom skupín Blur, Gorillaz a The Good, The Bad & The Queen. Je držiteľom šiestich Brit Awards, dvoch cien Ivor Novello a jednej ceny Grammy. Jeho debutový sólový album Everyday Robots (2014) bol nominovaný na Mercury Award. Ako sa vydarila jeho albumová novinka?

Album „The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows“ mal pôvodne vyjsť ako inštrumentálna nahrávka inšpirovaná krajinou Islandu. Minulý rok, počas lockdownu, sa Albarn vrátil ku komponovaniu s cieľom zdokonaliť prácu na jedenástich skladbách, ktoré skúmajú témy krehkosti, straty, vzniku a znovuzrodenia. Výsledkom je panoramatická zbierka, ktorej názov je prevzatý z básne „Love and Memory“. Jej autorom je John Clare – básnik z Northamptonshire, ktorý tvoril v devätnástom storočí. Písal zväčša o prírode a o upadajúcom vidieckom živote.

„The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows“ je oproti predchádzajúcemu sólovému albumu veľkým krokom vpred.

Nové nahrávky pôsobia zahmlene, mrazivo a nádherne zároveň. Je to spôsobené čiastočne ich genézou, pretože boli inšpirované najmä islandskou prírodou. Pandémia spôsobila, že boli napokon dokončené jednoduchšími prostriedkami.

Albarn o novom albume hovorí: „Prechádzal som sa temnou cestou, ktorá  ma priviedla k presvedčeniu, že čistý zdroj môže stále existovať.

Albarn spieva väčšinou pomaly o smútku a strate, pravdepodobne aj o strate jeho blízkeho priateľa Tonyho Allena, ktorý zomrel v apríli 2020 a tiež o strate života, na aký sme boli zvyknutí.

Na jednotlivých nahrávkach spolupracovala umelecká komunita z Reykjavíku a tiež bývalý gitarista skupiny Verve Simon Tong a skladateľ Mike Smith.

Vzhľadom na to, že tento album bol vytvorený v čase lockdownu, sú jeho nahrávky vhodné k scénickým výletom po miestach, ktoré ich inšpirovali. I keď jednotlivé melódie nie sú ľahko zapamätateľné, pôsobia pôsobivo a povznášajúco.  

Róbert Gregor (foto: Matt Cronin)