FATOUMATA DIAWARA OŽIVUJE RUKOPISY Z TIMBUKTU

Populárna africká speváčka Fatoumata Diawara vydala v spolupráci s Google Arts & Culture nové sedem pesničkové EP. Pod názvom „Maliba“ slúži ako doplnok k novému projektu s názvom „Mali Magic“.

Projekt „Mali Magic“ spoločnosti Google umožňuje digitálny prístup k približne 40 0000 rukopisom z Timbuktu a ďalším zvukovým či obrazovým záznamom týkajúcich sa malijskej kultúry. Rukopisy z Timbuktu sú zbierkou textov pochádzajúcich z konca 13. storočia, ktoré sa zaoberajú témami náboženstva, astronómie, práva, správy vecí verejných, medicíny, čiernej mágie a nekromancie. Pôvodne sa o ne starali miestni obyvatelia Timbuktu, až kým neboli prepašované do Bamaka, pretože Timbuktu v roku 2012 obsadili džihádisti.

„Podieľať sa na ochrane rukopisov z Timbuktu je obrovská česť,“ hovorí Fatoumata o svojej účasti na tomto projekte.

„Podmienky pre mužov a ženy v Mali sú veľmi odlišné a pre ženu je veľmi dôležité, aby sa podieľala na ochrane tejto kultúry. Je neuveriteľné byť jej súčasťou a je to ako sen.“

Súčasťou online portálu Mali Magic sú aj videá o malijských hudobných tradíciách a tancoch, interaktívna dokumentácia výstavby Veľkej mešity v Djenné a nová verzia piesne Aliho Farka Tourého s názvom „Howkouna“, na ktorej sa podieľajú hudobníci z Mali ako Djime Sissoko, Mamadou Sidiki Diabaté, Safi Diabaté, Vieux Farka Touré a ďalší.

Nové piesne na „Maliba EP“ inšpirované rukopismi oslavujú mesto, vzdelanie, úlohu žien vo svete a národnú či globálnu jednotu. Zároveň im nechýba zvláštne teplo, pôsobivá melodika a kvalitné aranžmány.

NMR (foto: Fatoumara Diawara)