FATOUMATA DIAWARA SA OTVÁRA SVETU

Fatoumata Diawara sa koncom deväťdesiatych rokov presadila vo Francúzsku ako herečka. Dnes je najznámejšou západoafrickou speváčkou a jej nový album „London Ko“ premosťuje Londýn a Bamako.


Malijská speváčka Fatoumata Diawara sa konečne stala svetovou hviezdou. Od vydania svojho debutového albumu „Fatou“ v roku 2011 neustále koncertovala, zbierala hudobné ocenenia a spolupracovala s takými osobnosťami ako Mulatu Astatke a Herbie Hancock. Podieľala sa na hudobných projektoch Red Hot Chili Peppers, Paula McCartneyho a viacerých afrických hudobníkov. Napriek týmto spoluprácam vyniklo najmä priateľstvo s frontmanom skupín Blur a Gorillaz Damonom Albarnom.

„Spojenie s Damonom je veľmi hlboké,“ hovorí Fatoumata. „On miluje moju energiu a ja milujem jeho, pretože on je absolútne hudobný človek. Je veľmi talentovaný a miluje melódie. A ja tiež! Pre mňa je najdôležitejšie prostredníctvom mojich piesní liečiť ľudí. A Damon má rovnaké poslanie.“

Nie je teda prekvapením, že Albarn hrá na albume „London Ko“ ústrednú úlohu ako producent šiestich skladieb a že album otvára spoločná pieseň „Nsera“ (v preklade z bambarčiny „Prišiel som domov“).

Život plný nástrah

Fatoumata Diawara sa narodila v roku 1982 na Pobreží Slonoviny ako jedno z 21 detí svojho otca. Jej rodičia pochádzali zo susedného Mali, kam sa Fatoumata v mladom veku presťahovala. V detstve bola často zanedbávaná a vyrastala v ťažkých podmienkach odlúčená od rodičov. Kvôli jej migrantskej minulosti ju ostatní šikanovali a musela si toho veľa vytrpieť.

Vášeň pre tanec jej napokon vydláždil cestu do sveta filmu: v roku 1999 jej malijský režisér a politický aktivista Cheick Oumar Sissoko zveril hlavnú úlohu vo filme „La Genèse“, ktorý v tom istom roku získal cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Bol to Fatoumatin prielom, ale jej osobná situácia zostala zložitá: krátko po uvedení filmu musela utiecť z Mali, aby unikla hroziacemu nútenému sobášu.

Vo Francúzsku pokračovala v hereckej kariére, roky vystupovala s pouličným divadelným súborom Royal de Luxe. Neskôr účinkovala v ďalších filmoch, ako napríklad „Timbuktu“, ktorý získal sedem Cézarov a spomínal sa aj pri udeľovaní Oscarov. Vďaka filmom sa Fatoumata našťastie vrátila k hudbe.

Ochranná známka

Jej jedinečný hlas, ktorý je čistý a surový zároveň, sa stal jej ochrannou známkou. Spolu s jej výbornou hrou na elektrickú gitaru, ktorá dokáže reprodukovať tradičné melódie zo západnej Afriky, teleportovala zdanlivo bez námahy tradície do súčasnosti.

Druhý album „Fenfo“ z roku 2018 prekonal debut a bol nominovaný na cenu Grammy, Fatoumata následne vyhrala tiež prestížnu cenu Victoires de la Musique. V roku 2021 naspievala spolu s Lauryn Hill pieseň „Black Woman“ na soundtrack westernu „The Harder They Fall“, ktorý predstavoval revolúciu vo svojom žánri a etabloval černošské speváčky v súčasnom svete.

Bojovníčka s pretrvávajúcou silou

Napriek všetkým úspechom a prestíži, ktoré jej priniesla kariéra a ocenenia, Fatoumata Diawara nikdy nezabudla na svoje poslanie, ktoré nespočíva len v hudbe. Vo svojom rodnom jazyku bambara neúnavne upozorňuje na domáce násilie a degradácii. V piesni „Massa Den“, so svojím hudobným spoločníkom -M-., spieva o úteku z núteného manželstva.

Hudba je zbraň

„Keď nie som na turné, trávim veľa času v Mali a vidím, že je tam ešte veľa práce,“ hovorí Fatoumata. „Takže musím o týchto témach spievať, pretože hudba je moja zbraň a ja v ňu verím. Mnohé otázky ako mrzačenie ženských pohlavných orgánov alebo postavenie žien v Afrike zostávajú mojimi ústrednými témami: Nevzdám sa boja, kým sa niečo nezmení. Cítim potrebu zachrániť ďalšie dievčatá“.

„Bez hudby by som nemohla žiť,“ povedala tiež nedávno v rozhovore. „Aj keď sa usmievam a vyzerám šťastne som hlboko zasiahnutá ako človek a každý deň prežívam ako pozostalá. A to je dôvod, prečo chcem zachraňovať iných. Chcem zabrániť tomu, aby si iné deti museli prejsť tým, čím som si prešla ja. Zachrániť seba a iných si vyžaduje neuveriteľné množstvo energie.“

Zdá sa, že energie má skutočne dostatok: Za posledných desať rokov sa zapojila do rôznych projektov po celom svete. V roku 2013 spojila približne 40 hudobníkov, medzi ktorými boli najväčší malijskí umelci ako Oumou Sangaré, Amadou&Mariam, Tiken Jah Fakoly, Toumani Diabaté, aby nahrali spoločnú skladbu ‚Mali-ko‘ (Peace / La Paix) a upozornili tak na katastrofálnu situáciu v krajine.

Vykročenie novým smerom

„London Ko“ je hudobne najvšestrannejší album tejto speváčky. Prvýkrát sa na albume objavili rôzni hostia ako soulová legenda Angie Stone a afrobeatová hviezda Yemi Alade. Spolu s Robertom Fonsecom z Buena Vista Social Club Fatoumata kombinuje kubánske a malijské zvuky, v skladbe „Dambe“ experimentuje s dubom a do svojich piesní zapája rap prostredníctvom spolupráce s ghanským raperským veteránom M.anifestom. Jej spoločník a spoluproducent albumu, Francúz -M-, udržuje celkovú víziu pohromade a prenáša jej zvuk do úplne nových hudobných sfér. Fatoumata Diawara sa svojim prístupom konečne naplno otvorila svetu.

NMR (foto: press Fatoumata Diawara)