EDITORSKÝ VÝBER: 21/2024

V tomto článku sa dozviete podrobnosti o novinkách, ktoré zverejnili The The, Liraz, Peso Pluma, Nina Kohout a Bad Karma Boy.


Pamätníkov možno poteší informácia, že ožíva voľný projekt Matt Johnsona, známy ako The The. Singel „Cognitive Dissident“ ohlasuje septembrový album „Ensoulment“, ktorý vyjde po dvadsaťpäťročnej prestávke. Aj keď to bude prvý oficiálny album od roku 2000, v priebehu posledných rokov skupina pracovala na štyroch soundtrackoch k rôznym filmom. „Johnson sa ako vždy nebojí riešiť emocionálnu zložitosť. Prevažujú témy ako intimita vo veku odcudzenia, demokracia v postpravdivom veku, impérium a vazalstvo, vzostup AI, no album bude rovnako plný nádeje,“ uvádza sa v tlačovej správe. Bude tiež skúmať témy lásky, vojny, politiky a postavenie človeka v dnešnej spoločnosti. „Je dôležité mať nádej,“ povedal Johnson. „Dúfam, že ľudia dostanú z albumu to, čo sme doň vložili. Vznikol za šťastných okolností, so skvelou atmosférou medzi kapelou a všetkými ľuďmi, ktorí na ňom pracovali. Je na ňom veľa myšlienok, veľa práce, veľa lásky a veľa smiechu!“


Izraelská speváčka s iránskymi koreňmi Liraz zverejnila kolekciu štyroch piesní na „Enerjy EP“. Nové nahrávky sú nabité intenzívnou vzburou, reflektujúcou na hudobnú scénu Blízkeho východu. Piesne spievané v perzštine sú poháňané túžbou po pozitívnej energii akú vyvoláva globálna harmónia a svetlo. Speváčka sa otvorene vyjadruje o svojej túžbe ukončiť násilie v Gaze a Izraeli: „Strašne trpím ľudskou bolesťou v tejto vojne na oboch stranách. Želám si, aby sa unesení vrátili k svojim rodinám v Izraeli. Chcem, aby sa skončilo utrpenie nevinného palestínskeho ľudu. Modlím sa za mier a spravodlivosť pre všetkých.“ Pieseň „Haarf“ je o nebezpečenstve nezmyselných príbehov na sociálnych a iných médiách, ktoré viedli k vojne. V skutočnosti speváčka vidí príčinu v náraste rozdielov medzi online a reálnym svetom. Pieseň sa odvoláva na odsudzujúcu rétoriku, ktorá nás rozdeľuje.


Mexický spevák Peso Pluma Grammy oceneným albumom „Génesis“ dokázal, že jeho piesne „corridos tumbados“ spájajú nielen Mexiko a Ameriku, ale celý svet. Nedávno sa po druhýkrát objavil v programe „The Tonight Show With Jimmy Fallon“, v ktorom predstavil svoj nový singel „La Durango“. Ako to už v tomto žánri býva, Peso vystúpil s celou kapelou, ktorá v televízii vyčarovala tradičný lo-fi zvuk. Novinka sa bude nachádzať na jeho pripravovanom albume „Éxodo“, ktorú opäť podporili hudobníci ako Eslabón Armado a Junior H. Peso Pluma zároveň oznámil, že nová nahrávka bude temnejšia a poskytne autentickejší a surovejší pohľad na súčasný pouličný mexický život.


Slovenská speváčka a skladateľka Nina Kohout zverejnila tretiu ochutnávku z pripravovaného debutového albumu. „Okoreniť a následne v jednom súste prehltnúť, nezanechávajúc ani jedinú omrvinku a priestor na nádych. Pieseň „Flavoured & Eaten“ s nadhľadom zobrazuje jednostrannú toxickú závislosť vo vzťahu, podporenú ešte silnejším obojstranným sebaklamom. Napriek ironicky hravému zvuku skladby sa na povrch prebíja bolesť spojená s odchodom od človeka, ktorý vám je blízky, no zároveň vás vnútorne ničí. „Neviem, či som sa doposiaľ s nejakou skladbou tak producentsky vyhrala, ako práve s touto. Bola to neuveriteľne vzrušujúca hudobná cesta,“ hovorí o svojom novom počine Nina.


Slovenská skupina Bad Karma Boy sa po siedmich rokoch pripomína novým singlom s názvom „Iba Mesiac“. Pesnička bude súčasťou štvrtého albumu, ktorý kapela vydá na jeseň. Skladbu svojimi nápadmi obohatil aj Pišta Kráľovič a.k.a. FVLCRVM. “Táto pesnička má možno viac zvukov, ako taktov. Je to asi aj preto, že vznikala dlhšiu dobu a na viacerých miestach – v Portugalsku, na Slovensku či v štúdiu na Kostarike. Reggeatonový rytmus však nepribudol v Strednej Amerike, ale prišiel s ním ešte Pišta, keď rozpracovával prvotný synthový nápad od Adelky. Paradoxne, mne tento žáner vie liezť aj dosť na nervy, ale som rád za posun a vývoj,” hovorí gitarista, spevák a producent Juraj Marikovič.