NINA KOHOUT PIESŇOU MOONLIGHT AVIZUJE DEBUTOVÉ EP

Nina Kohoutová sa na domácej hudobnej scéne uviedla začiatkom roka 2020 krehkým akustickým singlom „Blue Sunray“ a neskôr prispela na výročnú kompiláciu vydavateľstva Deadred XX. Tento týždeň predstavila pieseň „Moonlight“ z jej pripravovaného debutového EP.


Na kompiláciu Deadred XX prispela Nina sugestívnou prerábkou skladby „Tiny Bit“ pôvodne od Autumnist, na ktorej zúročila poznatky zo štúdia hudobnej produkcie vo Veľkej Británii. Už onedlho však predstaví svetu svoje debutové EP, na ktorom posúva možnosti zvuku a hudobných pravidiel za svoje doterajšie hranice. Prvou ochutnávkou z neho je majestátna skladba „Moonlight“, ktorá vyšla 15. decembra, už pod pozmeneným menom Nina Kohout.

„Keby Dracula alebo akýkoľvek iný upír organizoval bál, hrala by na ňom táto skladba. Moonlight je mierne bizarným valčíkom, ironickým výsmechom samého seba a svojej vlastnej pompéznosti a strojenosti. Široko sa škerí na tých, ktorí sa neprestajne za niečím, no tragicky vôbec nevedno za čím, dychtivo náhlia. Pieseň končí až v nepohodlne rýchlom tempe, zobrazujúc záverečnú scénu, kde bálová kapela lapá po dychu po záchvate smiechu nad kopou popadaných tanečníkov a tanečníčok v dlhých nezmyselných róbach. Moonlight je krátky príbeh, ktorý je ale jednoznačne skôr tragédiou ako humorným dielom,“ hovorí o svojej piesni Nina.

Okrem zaujímavej melodickej a harmonickej linky tajomnosť skladby výrazne definuje aj rozmanitá hudobná produkcia.

Produkcia nahrávky je výsledkom spolupráce Niny a jej spolužiaka Lucasa Armsteada. Spoločne študujú v Londýne hudobnú technológiu, ktorá neustále posúva ich kreatívne hudobné možnosti ďalej. Lucas sa podujal aj na zmixovanie nahrávky.

Popri elektronických zvukoch sú v skladbe počuť aj akustické nástroje.

Pieseň otvára Stroon so zamatovým zvukom vibrafónu, neskôr sprevádzaný sláčikovými nástrojmi v spoločnosti Michala Pagáča, Dominika Tuchyňu, Pavla Líšku na husliach a Daniela Pastoreka na kontrabas. Sláčikovým nástrojom kontruje klarinet, na ktorý hrá Ninin otec, Peter Kohout.

Nahrávka vznikala v dvoch štúdiách, spev a klarinet sa nahrával v Men at Sound Studio v Trenčíne v réžii Matesa Homolu zatiaľ čo sláčikové party boli zaznamenané vo Fallgrapp Studio v Dubnici nad Váhom pod taktovkou Jureša Líšku. O finálny zvuk sa masteringom postaral Tomáš Karásek v Gargle & Expel Studio v Prahe. Autorom titulnej fotografie obalu je Natália Mikulášová, do finálnej grafickej podoby ho upravil Vlado Ďurajka a.k.a. Autumnist.

Singel „Moonlight“ vyšiel 15. decembra 2021 digitálne na všetkých známych streamovacích platformách, ako download na Bandcamp profile Niny Kohout a na internetovej stránke Deadred Records. EP „Pandemonium“, ktorého bude skladba „Moonlight“ súčasťou, vyjde 02. februára 2022.

Natália Husárová a NMR (foto: Natália Mikulášová)