EDITORSKÝ VÝBER: 37/2023

O zaujímavé momenty tohto týždňa sa postarali napríklad De-Phazz, Moby, Richard Hawley, Ezra Collective alebo domáci projekt Gonsofus.


Štýlová nejednoznačnosť s jazzovým odtieňom, s poškuľovaním po hudbe Južnej Ameriky, Afriky, exotických ostrovov, nepoddajnosť krátkodobým módnym trendom, filigránske aranžmány, impresionistická filmová atmosféra, kultivovaná prezentácia s umelecky vybrúseným dizajnom, to všetko predurčilo nemeckú skupinu De-Phazz k tomu, aby si ju pre seba vyárendovali inteligenti a noblesná spoločnosť. Skladba „Little Something“ pochádza z ich nového albumu „Reduced Re-Mixes“.


Moby si daroval darček k narodeninám: tento týždeň oslávil 58 rokov a zverejnil novú skladbu „Should Sleep“, v ktorej hosťuje burundský soulový spevák J.P. Bimeni. Pieseň evokuje americký house z konca 80. a začiatku 90. rokov a je akýmsi návratom k jeho koreňom.

Moby bol vo svojich začiatkoch členom hardcorovej kapely a v polovici 80. rokov sa inšpiroval newyorskou tanečnou scénou. Podľa jeho vyjadrenia novinka stelesňuje radosť, ktorú pociťujete, keď sa po polnoci ocitnete na tanečnom parkete s množstvom rôznych, farebných cudzincov.


V rokoch 1993-2000 pôsobil Richard Hawley v skupine Longpigs , s ktorou nahral tri albumy. Neskôr sa pripojil k svojmu starému kamarátovi Jarvisovi Cockerovi a k jeho kapele Pulp. O nič menej zaujímavá je tiež jeho sólová tvorba s prvkami rockabilly, blues i country.

Jeho novinka „Not The Only Road“ je hlboko introspektívna a emocionálne sugestívna pieseň, ktorá sa zaoberá témami osamelosti, neopätovanej lásky a hľadania útechy. Jej text vykresľuje obraz jednotlivca, ktorý sa pohybuje osamelou cestou životom, túži po spojení a dúfa, že nájde vykúpenie prostredníctvom lásky.


Londýnsky kvintet Ezra Collective získal za svoj album „Where I’m Meant To Be“ cenu Mercury Prize 2023. Bubeník a líder kapely Femi Koleoso počas slávnostného večera na pódiu vyzdvihol londýnske mládežnícke kluby, v ktorých sa spoznal so svojou kapelou.

„Toto nie je len výsledok pre Ezra Collective alebo pre britský jazz, ale je to výnimočný moment pre každú organizáciu v celej krajine, ktorá vynakladá úsilie a čas na to, aby sa mladí ľudia mohli venovať hudbe,“ povedal Femi.


Rusko-maďarské zoskupenie Gonsofus, pôsobiace na Slovensku, zverejnilo videoklip k novej piesni „Keep Your Head Up“, ktorá predstavuje introspekciu v neustále sa vyvíjajúcich turbulentných časoch.

Sasha Mamaev tvrdí, že úlohou jednotlivca je poznať samého seba, byť užitočným pre svoju komunitu a zdieľať lásku aj vo chvíľach, keď všade zdanlivo vládne šialenstvo. Zaujímavosťou tiež je, že skladbu začal písať počas pobytu v Čile.