DENGUE FEVER ZAHÁŇAJÚ ZLÝCH DUCHOV

Dengue Fever je šesťčlenná skupina z Los Angeles, v ktorej pôsobí speváčka Chhom Nimol z Kambodže. Nový album „Ting Mong“ jej vychádza po sedemročnej prestávke a 20 rokov od vydania jej debutu.


Kalifornská a kambodžská hudba majú minimálne jednu spoločnú vec: rock sedemdesiatych rokov z oboch regiónov sa stal legendárnym, no v Kambodži sa tešil obľube len do polovice desaťročia, kedy tam zavládol teror Červených Khmérov. Hudobné prepojenie Kalifornie a Kambodže je už dlhé roky ťažiskovým bodom skupiny Dengue Fever.

Vplyv kambodžskej hudby sa odráža na celkovej atmosfére jej hudby, ktorá je charakteristická zmesou psychedelického rocku a ázijských hudobných prvkov. Kapela hrá s výnimkou prvého albumu najmä vlastný repertoár, no štýlom nadväzuje najmä na kambodžskú rockovú scénu rokov šesťdesiatych. Formovali ju interpreti, ako napr. Sinn Sisamouth, alebo Pan Ron, ktorí sú dodnes v juhovýchodnej Ázii populárni.

Dengue Fever existujú od roku 2003. O päť rokov neskôr si ich všimol Peter Gabriel, ktorý im tretí štúdiový album „Venus On Earth“ vydal na vlastnej značke Real World Records. Kapela získala počas svojej kariéry množstvo ocenení a úspešne koncertovala na festivaloch po celom svete.

V roku 2019 sa skupina znovu stretla, prenajala si malú chatku v kalifornskej púšti neďaleko parku Joshua Tree a prerobila ju na nahrávacie štúdio. Deň strávila spoločným hraním a v noci spala pod hviezdami. Potom prišla pandémia a všetkých členov donútila vrátiť sa naspäť k svojim rodinám. V roku 2021 sa kapela opäť osobne stretla, čo využila na dokončenie už skôr rozpracovaných piesní. Z približne dvadsiatich skladieb si na nový album ponechala len tie, ktoré pôsobili najprirodzenejšie.

„Pracovali sme na tom, aby nové piesne zneli čo najčistejšie,“ povedal basgitarista Senon Williams.

Strašiak odháňajúci zlých duchov

V kambodžskej tradícii sa názov albumu vzťahuje na postavu pripomínajúcu strašiaka. Pôvodne bola používaná s hlavou bez tela, no v poslednej dobe aj v tvare človeka. Jej funkciou a účelom nie je vystrašiť vrany, ale zahnať zlých duchov. Zvyčajne sa tento strašiak nachádza pri vstupe do dediny alebo domu.

V nových piesňach pokračujú Dengue Fever vo svojom charakteristickom štýle. Darí sa im spájať ľahkosť hudby západného pobrežia („Great On Paper“) s folklórom, či funkom („Silver Fish“) prípadne niekedy i s melanchóliou („Late Checkout At The Cedarwood Inn“).

V ich nahrávkach počuť nielen elektroniku a gitary, ale aj zvuky flauty, dychové nástroje, husle, zvonkohru, či rôzne perkusie. Nad všetkým sa vznáša prenikavý charakteristický hlas speváčky Chhom Nimol. Aktuálna polhodina jemnej, upokojujúcej hudby evokuje prechádzku medzi kaktusmi, kvetmi, alebo hadmi.

Skladba „Wake Me Up Slowly“ vďaka dvom melodickým linkám zachytáva snívanie skupiny. Kamkoľvek vás myseľ zavedie, je to vždy lepšie miesto ako to, na ktorom sa zobudíte – ďaleko od hluku a každodenných starostí. Album „Ting Mong“ ponúka jednosmernú vstupenku do tohto vysnívaného stavu.

Róbert Gregor (foto: press Dengue Fever)