EDITORSKÝ VÝBER: 44/2023

Naša najnovšia selekcia pozostáva z hudobných noviniek, o ktoré sa postarali The Beatles, Dj Shadow, Kali Uchis, Puma Blue a domáci projekt Meowlau X Val.


Skupine The Beatles vyšiel definitívne posledný singel. Pieseň „Now And Then“ napísal a naspieval John Lennon, svoju stopu v nej zanechal aj George Harrison a teraz, po dlhých 40 rokoch, ju dokončili Paul McCartney Ringo Starr. Táto pieseň pôvodne vznikla už v 70-tych rokoch, kedy John Lennon nahral jej demo, doplnené o hru na klavír. Po spevákovej smrti sa ostatní členovia kapely pokúsili pieseň dokončiť, no vtedajšia technika nedovoľovala hudobníkom spracovať Johnov spev v požadovanej kvalite. Tím expertov, ktorý pracoval pod vedením režiséra Petera Jacksona na úspešnom dokumente „The Beatles: Get Back“, dokázal minulý rok spev dostatočne oddeliť od klavíra a dal tak možnosť žijúcim členom skupiny dokončiť singel. O vzniku piesne vznikol aj dokument.


Siedmy štúdiový album amerického elektronického producenta DJ Shadowa je prevažne inštrumentálny a nenájdete na ňom žiadnych hostí. Tento titul vyšiel dvadsaťsedem rokov po vydaní debutového albumu „Endtroducing…“, ktorý sa stal zásadným dielom inštrumentálneho hip hopu. Nový album je inšpirovaný magnetofónovými kazetami zakúpenými na internete so zbierkou mixov baltimorskej rozhlasovej stanice vysielajúcej v osemdesiatych rokoch. Celá kolekcia nových nahrávok má preto nostalgický nádych.


Na novom singli „Te Mata“ sa Kali Uchis zameriava na vintage a bolero. Tentoraz speváčka z Los Angeles s koreňmi v Kolumbii spieva znovu po španielsky a dramatickým spôsobom vysvetľuje, ako sa zbavila svojho bývalého priateľa. Nová pieseň je o nadobudnutej sebaúcte a nádejnom pohľade do budúcnosti, pretože Kali pripravuje nový album s názvom „Orquídeas“. Bude to speváčkin druhý album nahraný kompletne so španielskymi textami.


V Londýne narodený a v Atlante žijúci pesničkár Puma Blue vydal prostredníctvom vydavateľstva Blue Flowers (Westerman, Nilüfer Yanya) svoj druhý album „Holy Waters“. Nahrával ho so svojou živou kapelou v Echo Zoo Studios v Eastbourne a novinka predstavuje výrazný odklon od zvuku predchádzajúcich albumov. Nosnou témou albumu je smrť, no nie ako morbídna štúdia smrteľnosti, ale skôr ako kronika milosti v každom opakujúcom sa cykle života. Jedenásť nových skladieb sa tiež vyznačuje prekvapujúcou úprimnosťou.


Slovenský projekt Meowlau X Val vydáva EP s názvom „Daydream“. Vďaka producentom ako sú FVLCRVM, Subtension a Jureš Líška môžete na ňom počuť vyzretú zvukovosť, upbeaty i suverénny rap. Jedna z jeho skladieb s názvom „Groningen“ je symbolicky pomenovaná po holandskom meste. Práve tam skupina vystúpila na svojom prvom medzinárodnom showcase festivale a vtedy ani len netušila, že sa tam ešte raz vráti. Toto mesto totiž znovu navštívi v januári budúceho roka. “Táto lastovička k nám priletela počas jedného z večerov, ktoré sme spoločne trávili v podpalubí nášho krásneho lodného ubytovania. Nápad vznikol spontánne, nahrali sme si ho na mobil a v Bratislave spolu s Pištom doťukli,“ opísala vznik piesne Laura/Meowlau. Novinkou tiež je, že nové EP vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Warner Music Czech Republic.

NMR