EDITORSKÝ VÝBER: 45/2023

Tentoraz zaostríme na novinky od skupiny Beirut, dvojice beabadoobee a Laufey, trojice Lol Tolhurst x Budgie x Jacknife Lee, speváčky Arlo Parks a v Srbsku žijúceho Slováka, ktorý sa prezentuje pod názvom Lenhart Tapes.


Líder americkej skupiny Beirut Zach Condon zložil svoj nový album „Dadsel“ na rovnomennom ostrove v Nórsku. „Niekoľko hodín svetla odhaľovalo nepochopiteľnú krásu hôr a fjordov a dlhé súmraky ma napĺňali zvláštnym vzrušením. Rád by som veril, že je táto scenéria v mojej hudbe nejakým spôsobom prítomná,“ povedal hudobník o nových nahrávkach.


Dvojicu beabadoobee a Laufey spája bedroom pop a klasické jazzové vibrácie. V novinke „A Night To Remember“ filipínsko-anglická a islandská speváčka s čínskymi koreňmi prináša vyznanie lásky starému Hollywoodu so šarmom, ktorý prekypuje romantikou starej školy. Sprievodný videoklip s tanečným vystúpením pripomína filmy ako „Spievanie v daždi“ alebo „La La Land“. Stretnú sa v ňom dvaja ľudia a pri mesačnom svite strávia nezabudnuteľnú noc pri emocionálnom tanci. No videoklip je nevšedný v tom, že tanečníčka sa dá po krátkej exhibícii na útek.


Bubeníci skupín The Cure a Siouxsie And The Banshees spoločne so známym írskym producentom spojili sily s množstvom známych spevákov medzi ktorými nechýba napríklad James Murphy alebo Bobby Gillespie. Ruku k dielu priložil dokonca aj The Edge z kapely U2. Hudba projektu Lol Tolhurst x Budgie x Jacknife Lee na albume „Los Angeles“ evokuje zašlé časy gotického rocku a pochmúrne elektronické inštrumentálky, typické pre hudbu veľkomiest zo začiatku osemdesiatych rokov.


Takmer jedenásť rokov po vydaní skladby „Jasmine“ od Jai Paula, ktorá bola oslavovaná ako priekopnícke dielo alternatívneho štýlu RnB, dostala pieseň novú podobu od speváčky menom Arlo Parks. Zasnená, melancholická, trochu chladná a zároveň sexy skladba rozpráva príbeh mladého muža, ktorý si nie je istý, ako sa priblížiť k žene svojich snov. Speváčka v nej bez problémov preklenuje rodovú priepasť a dodáva jej zaujímavý nádych. O produkciu nahrávky sa postaral kenský hudobník Dave Okumu.


Slovák žijúci v Belehrade Vladimír Lenhart, prezentujúci sa pod názvom Lenhart Tapes, vydáva u nemeckého vydavateľstva Glitterbeat Records svoj druhý album pod názvom „Dens“. Odvážne na ňom prerába staršie balkánske nahrávky zaznamenané na magnetofónových kazetách. Stretávajú sa v nich industriálne rytmické slučky s trad-folkovými piesňami interpretovanými viacerými speváčkami. Na albume môžete počuť čarovný stret krásy, špinavých zvukov a svojrázneho pesničkárstva.

NMR (foto: Lenhart Tapes By Aleksa Savulov)