EDITORSKÝ VÝBER: 49/2023

Prinášame správy o spolupráci skupiny Gogol Bordello a Bernarda Sumnera, ekologickom festivale „Act 1.5“ a domácich novinkách, ktoré nahrali Tolstoys, Medial Banana či Adrian Bloom.


Gogol Bordello zverejnili cover verziu piesne „Solidarity“ pôvodne od anglickej punkovej skupiny Angelic Upstarts. V čase jej vzniku skladba slúžila na podporu antikomunistického hnutia Solidarita v Poľsku. K novej verzii sa pripojil spevák skupiny New Order Bernard Sumner. Výťažok z jej predaja poputuje na podporu zranených ukrajinských vojakov prostredníctvom neziskovej organizácie Kind Deeds. Singel má dve verzie: mix „Unity“ od skupiny Gogola Bordello a mix „Right to Freedom“ od Bernarda Sumnera. „Toto bola pre nás mimoriadne zmysluplná spolupráca. Zložiť poctu jednému z najväčších priekopníkov britskej hudobnej scény bolo pre nás skutočne epické “ povedal Eugene Hütz z Gogol Bordello.


Britskí priekopníci trip-hopu Massive Attack ohlásili na leto budúceho roka jednodňový festival s názvom „Act 1.5“, ktorého cieľom bude znížiť emisie poškodzujúce klímu na minimum. „Existujú možnosti na jeho uskutočnenie s nízkym obsahom CO2“, povedala skupina. Podujatím v Bristole chce dokázať, ako to môže fungovať. Potrebná elektrina by mala pochádzať výlučne z obnoviteľných zdrojov. Zabezpečia ju solárne systémy alebo batérie. Stánky s občerstvením budú povinne používať miestne produkty a po festivale bude na juhozápade Anglicka vysadený nový les na podporu miestnej klímy. Okrem samotnej kapely vystúpia na podujatí zatiaľ nepotvrdení „špeciálni hostia“.


V Berlíne pôsobiaci „trippy“ rockeri Tolstoys opäť zaklínajú publikum, tentokrát najnovšou nahrávkou „Curious“. Skladba je predzvesťou ich očakávaného albumu „No Limit to Love“, ktorého vydanie je naplánované na jar budúceho roka. Po dvoch úspešných singloch „Witches“ a „Time in Space“ skupina pokračuje v spájaní soulu, psychedelického rocku a slovanskej mágie. Novinka je zvukovo zaujímavá kombináciou klzkej bezpražcovej basovej gitary, jemných bicích a sexy „wah-wah“ gitár, ktoré vzdávajú hold odkazu černošského speváka Marvina Gayea.


Medial Banana sa spojili s ukrajinskými Mad Heads a nahrali naliehavý protest song! „Prišiel som na Slovensko, aby som zachránil život mojej mame a našiel som kultúru, do ktorej som sa zamiloval“, povedal Vadym Krasnooky, umelec, spevák a líder kapely Mad Heads z Kyjeva, ktorý musel krátko po invázii ruských vojsk na Ukrajinu utiecť z rodného mesta a usídliť sa v Bratislave. Hlavný dôvod bol kvôli zdravotnému stavu jeho matky, ktorá bola odkázaná na dialýzu. Dnes pôsobí z nášho hlavného mesta a stále sa aktívne venuje hudbe, čoho dôkazom je najnovšia skladba „No More War“.


Slovenský pesničkár Adrian Bloom zverejnil svoju zimnú novinku o úniku pred ruchom mesta. Text i hudbu piesne „Weekend“ napísal osobne a nahrávku obohatila tiež americká mandolinistka Kylie Kay Anderson, ktorú oslovil prostredníctvom sociálnych sietí. „Prvé riadky textu mi napadli počas odhŕňania snehu pred chatou, kam chodíme pravidelne s rodinou už niekoľko rokov. A ako sme zvyknutí, na Orave vie nasnežiť naozaj veľa, takže času na tvorbu som mal dostatok. Počas odhadzovania snehu z parkoviska som si do telefónu nahrával útržky myšlienok, ktoré som neskôr začal lepiť v teple domova,“ opísal vznik skladby Adrian.

NMR (foto: Gogol Bordello – Instagram)