EDITORSKÝ VÝBER: 5/2024

Future Islands majú nový album, Depeche Mode pomerne nudný videoklip, La Femme reedíciu prvého EP a priblížime vám aj novinky zo zákulisia skupín Jemba Groove a Ochepovsky Project.


Uplynulo už 10 rokov odkedy sa Future Islands stali globálne úspešnou kapelou. Počas vystúpenia v „Late Show With David Letterman“ predviedlo baltimorské kvarteto svoju pieseň „Seasons (Waiting On You)“ a širokému publiku sa tak po prvýkrát predstavila výnimočná pódiová prezentácia frontmana Samuela T. Herringa, ktorý sa popri svojráznom tancovaní bil do hrude. Pozornosť na svoju kapelu sa mu skutočne podarilo pritiahnuť, no nikto vtedy nepredpokladal, že Future Islands budú so svojim štýlom zaujímaví aj v roku 2024. V týchto dňoch im vychádza siedmy album s názvom „People Who Aren’t There Anymore“, ktorého piesne sú podobne pôsobivé a vášnivé ako v minulosti.


Depeche Mode a holandský režisér Anton Corbijn pokračujú v prezentácii čiernobielych videoklipov k piesňam z minuloročného albumu „Memento Mori“. Tento týždeň zverejnili atmosférický klip ku skladbe „Before We Drow“ s neznámym mužom kráčajúcim k rozbúrenému oceánu, ktorého vlny napokon celkom pohltia. Keď vnímate obraz spolu s textom, celé to do seba možno zapadá, no videoklip sa nevyhol kritickým komentárom, pretože mnohým fanúšikom v ňom chýbajú hlavní členovia skupiny Dave a Martin. Viacerí diváci sa zhodli v tom, že režisér videa si s ním nedal veľa práce a že novinka vznikla narýchlo.


La Femme je komerčne najúspešnejšia skupina pochádzajúca z francúzskeho Baskicka. Surf rockom a elektronickou hudbou ovplyvnená kapela vznikla v Paríži v roku 2010 a jej jadro tvoria Sacha Got a Marlon Magnée. Bezmenné debutové EP z roku 2011 obsahovalo pieseň „Sur la planche“, ktorá sa v roku 2013 dostala aj na ich debutový album s názvom „Psycho Tropical Berlin“. Neskôr vyšlo niekoľko ďalších albumov, vrátane „Teatro Lúcido“ so španielskymi textami z roku 2022 a minuloročného „Paris-Hawaï“ s havajskými odkazmi. Debutové EP skupiny upadlo takmer do zabudnutia, a preto teraz vychádza v reedícii v remastrovanej podobe pod názvom „La Femme Ressort“.


Eric Owusu a basgitarista a producent Yannick Nolting sa spoznali v Berlíne vďaka svojim deťom na ihrisku. Obaja hudobníci sa v roku 2020 rozhodli založiť skupinu Jembaa Groove, ktorá si o dva roky neskôr za svoj debutový album „Susuma“ vyslúžili medzinárodné uznanie. Tento týždeň nás potešil nový singel „Dabia“, ktorý avizuje nový album „Ye Ankasa I We Ourselves“. Kapela na ňom spolupracovala s legendami ghanského highlife, ako napríklad s hudobníkom, skladateľom a producentom menom Gyedu-Blay Ambolley a multiinštrumentalistom menom Kwame Yebaoh. Druhého menovaného môžete počuť v novej piesni, pretože do nej nahral bicie a gitaru. Skupina v súčasnosti koncertuje po Brazílii a na jar je naplánovaných tiež niekoľko koncertov v Európe.


Po ôsmich rokoch ukončuje činnosť skupina Ochepovsky Project, ktorá v sebe koncentrovala vynikajúcich hráčov českej jazzovej a alternatívnej scény. V ich žánrovo ťažko zaraditeľnej tvorbe sa miešali prvky jazzu, neo-soulu, hip hopu a popu. Kapela mala niekoľko úspechoch v zahraničí vďaka koncertom v Nemecku, Poľsku či Slovensku. Tentoraz sa ale s verejnosťou lúči posledným singlom a videoklipom s názvom „Satellite“, ktorý reflektuje na ich kariéru. Cesty jednotlivých členov sa úplne nerozchádzajú, pretože hudobníci budú spolupracovať napríklad v sprievodnej kapele Lenky Dusilovej. Do leta ešte odohrajú niekoľko koncertov a pre fanúšikov chystajú na jeseň rozlúčkový koncert.

NMR (foto: press Future Islands)