LEE SCRATCH PERRY: POSLEDNÝ VÝKRIK KRÁĽA

Jamajský spevák a producent Lee „Scratch“ Perry dva a pol roka po svojej smrti prekvapuje novými nahrávkami. Na albume „King Perry“ nájdete jeho definitívne poslednú pieseň.


Lee Scratch Perry začínal v Kingstone ako predavač platní u jamajského producenta Coxsona Dodda. Pod značkou jeho legendárneho vydavateľstva s názvom Studio One nahral svoje prvé skladby, no neskôr sa vybral vlastnou cestou. V roku 1968 založil vlastnú značku Upsetter Records, pod hlavičkou ktorej vznikol jeho prvý úspešný singel „People Funny Boy“. V tom období už naplno rozvíjal svoj nezameniteľný rukopis producenta. Vďaka remixom, štúdiovým technikám a zvukovým efektom sa v 70. rokoch stal priekopníkom novej odnože reggae, ktorej sa začalo hovoriť dub.

Jeho vplyv na populárnu hudbu bol veľmi veľký. Umelci ako Bob Marley & The Wailers, The Clash, Beastie Boys, Max Romeo, Junior Murvin, The Orb a mnohí ďalší boli inšpirovaní jeho inovatívnymi štúdiovými technikami a produkčným štýlom.

Po kariére trvajúcej šesť desaťročí opustil Lee Scratch Perry hudobný svet vo veku 85 rokov 29.8.2021. Zanechal po sebe obrovský hudobný archív, ktorý vznikal pre vydavateľstvá Island Records, Trojan, Adrian Sherwood’s On-U Sound, Mad Professor’s Ariwa a ďalšie. V roku 2014 s britským producentom Danielom Boyleom spolupracoval na albume „Back At The Controls“, ktorý bol nominovaný na cenu Grammy. O päť rokov neskôr vyšlo jeho úspešné pokračovanie s názvom „Black Album“.

„Som umelec, hudobník, kúzelník, spisovateľ, spevák, som všetkým. Moje meno je Lee z africkej džungle, pôvodom zo západnej Afriky. Som muž odinakiaľ, ale moje korene cez reinkarnáciu siahajú od Afriky až na Jamajku. Tam som sa znovuzrodil“


Nový album s viacerými hosťami

Album „King Perry“ je jedným z dvoch hudobníkových posmrtných albumov. Vznikol počas pandémie COVID a produkoval ho už spomínaný Daniel Boyle. Pilotný singel „100lbs of Summer“ obohatila svojim spevom R&B speváčka Greentea Peng. Zremixoval ho Tricky, ktorý je tiež spoluproducentom dvoch skladieb.

Záverečná skladba „Goodbye“ je Perryho zrejme poslednou zaznamenanou vokálnou nahrávkou. Nové skladby majú blízko k synthwave, drum’n’bass, big beatu a elektronickej hudbe, pretože Perry chcel vždy tvoriť niečo nové, no stále vo svojom typickom dubovom štýle. Na albume hosťujú tiež Shaun Ryder (Happy Mondays, Black Grape), Marta známa zo spolupráce s Trickym, Rose Waite a Fifi Rong, ktorá v minulosti nahrávala so švajčiarskym duom Yello. Vďaka spolupráci viacerých hudobníkov vznikol kaleidoskopický a pútavý taviaci kotol rytmov, melódií a hlasov, ktoré tentoraz neobídeme ani v našom vysielaní.

Inak Lee Scratch Perry viackrát vystúpil na slovenskom festivale Uprising. V roku 2018 som mal česť vychutnať si jedno jeho vystúpenie osobne. Bol už starý a bolo od začiatku jasné, že veľa vody nenamúti, no napriek tomu som vydržal až do konca. Dovolím si tvrdiť, že väčšina ďalších divákov ani len netušila, aká legenda sa im v tej chvíli odovzdáva.

A na záver ešte jeden citát, pretože pokiaľ ide o tajomstvo úspechu, Perry mal v tom jasno: „Láska“, prezradil raz v rozhovore, „a ešte pravdivosť a pravdovravnosť. Iba pravda dokáže spasiť ľudstvo. Mojou radou je preto hovoriť v piesňach len pravdu. Boh pravdu miluje.“

Róbert Gregor (foto: FB Lee Scratch Perry)