HARP: POKOJ INŠPIROVANÝ ANGLICKOM

Projekt Harp bývalého speváka skupiny Midlake Tima Smitha a jeho manželky Kathi Zung kombinuje folk s nostalgickým zvukom starých syntetizátorov. Album „Albion“ je dobre načasovaný, texty sú inšpirované anglickou poéziou, vedeckou fantastikou a jeho melancholické zvuky sa hodia k adventnému obdobiu.


Keď Tim Smith v roku 2012 opustil skupinu Midlake, jeho plán bol jasný. Chcel nahrať vlastný album pod hlavičkou nového projektu Harp. Nemal znieť úplne odlišne od Midlake, mal byť jemnejší a mäkší ako zvuk harfy, ale nie úplne iný. Predtým ako začal pracovať na hudbe, nechal sa inšpirovať poéziou Williama Blakea a sci-fi románmi Rogera Zelaznyho. Po rozvode s vtedajšou manželkou sa presťahoval späť k vlastným rodičom do Kerrville v Texase. Dokončenie nového albumu sa preto predĺžilo.

Približne pred piatimi rokmi sa Tim v Severnej Karolíne zoznámil s hudobníčkou Kathi Zung, ku ktorej sa tiež presťahoval. Neskôr spolu uzavreli manželstvo a veľká časť albumu „Albion“ vznikla v jej vlastnom pivničnom štúdiu.

„Áno, našiel som si lásku svojho života a spolu s Kathi sme dokončili 90 % albumu“, povedal Tim Smith.

Kathi a Tim sa teraz považujú za rovnocenných členov skupiny Harp, aj keď s nápadmi prišiel väčšinou Tim. Ich symbióza sa istým spôsobom odráža nielen na albume „Albion“, ale aj na piesňach ako „I Am The Seed“ (o pocite bezmocnosti) alebo „A Fountain“, ktorá podľa Tima opisuje opätovné nájdenie lásky.

Kathi tiež zdieľa Timovu lásku ku všetkému britskému. Najmä ku stredoveku a renesancii, ale v skutočnosti sú obaja fanúšikmi takmer všetkého, čo sa odohrávalo na Britských ostrovoch približne do 18. storočia. Kulisy, ktoré si predstavujú z americkej perspektívy, sú hrady, anglické tehlové domy v tudorovskom štýle, oblečenie z alžbetínskej éry, sivozelená krajina v hmle.

„Určite si Britániu romantizujeme. Kdekoľvek v Európe máte všetky tie super veci. My v Amerike nemáme nič,“ povedali Harp.

Hudobné inšpirácie

Na albume „Albion“ prevláda folkový štýl zmiešaný s atmosférou osemdesiatych rokov. Po odchode zo skupiny Midlake a ohlásení svojho nového projektu Tim upriamil pozornosť na takmer zabudnutý album „Faith“ od The Cure. Predtým sa strácal predovšetkým v sedemdesiatych rokoch napríklad v hudbe Led Zeppelin, Pink Floyd alebo britskej ľudovej hudbe, no album „Faith“ ho celkom nečakane katapultoval do osemdesiatych rokov ku Cocteau Twins, The Smiths alebo Tears for Fears.

V nových nahrávkach Tim využíva na prvý pohľad trochu zvláštnu kombináciu bicích automatov, gitár, mellotronu, rôznych syntetizátorov a flauty. Spolu s Kathi šikovne aranžuje zvuk všetkých nástrojov harmonicky okolo textov, ktoré sú najmä o minulých, nie práve najľahších rokoch. Napokon však podľa hudobníkov vždy prevládne pocit dôvery; že po ťažkom období bude všetko v poriadku. Práve tento pocit vraj Tim objavil predovšetkým s kapelou The Cure a teraz ho sprostredkúva vo svojich piesňach.

NMR (foto: press Harp)