ELZA SOARES, SPEVÁČKA S VEĽMI TVRDÝM KORIENKOM

Sedemdesiattriročná speváčka Elza Soares má za sebou kariéru plnú nečakaných zvratov.

Vyrovnala sa s biedou, smrťou svojich blízkych a niekoľkými ďalšími životnými nástrahami. V čase vojenskej diktatúry bola nútená odísť do exilu – podobne ako ďalšie osobnosti brazílskej hudby. Prešla rovnako drsnou životnou školou, ako o dve generácie skôr americkí bluesmani, ktorí túto skúsenosť označovali ako „paying one’s dues“. Tá sa premietne do každej slabiky spevu takým spôsobom, ktorý nenahradia žiadne štúdiové či marketingové triky. Možno preto vzbudil nedávny comeback speváčky veľkú pozornosť medzi ľuďmi zameranými čisto na anglosaskú scénu.

Prvé obdobie popularity zažila Elza Soares v päťdesiatych rokoch v Rio de Janeiro, kedy bola jej doménou samba a svoj posledný album nahrala s hráčmi zo špičkových brazílskych skupín ako Meta meta či Bixiga 70.

Keď pred dvomi rokmi vystúpila v New Yorku, poskytla rozhovor, ktorého záverečnú otázku by len málokto položil speváčke jej veku: „Ako to, že ste si udržali ten punkový postoj napriek získanému uznaniu a ako dokážete prostredníctvom piesní aj naďalej hovoriť k debilom aj zbabelcom?“ „Mám výdrž. Bojujem až do konca a preto som svoj jeden zo svojich albumov nazvala „A Mulher do Fim do Mundo“, Žena na konci sveta.“

Posledný album tejto speváčky „Planeta Fome“ vyšiel v septembri roku 2019 a v New Model Rádiu z neho hrávame najmä pieseň „Blá Blá Blá“, v ktorej hosťujú hip-hopový spevák BNegão a heavymetalový gitarista Pedro Henrique „Kiko“ Loureiro.

Petr Dorůžka a NMR (foto: press Elza Soares)