EMILIANA TORRINI & THE COLORIST ORCHESTRA – VÝNIMOČNÁ SPOLUPRÁCA

Islandsko-talianska speváčka Emiliana Torrini a belgické duo The Colorist Orchestra nahrali album „Racing The Storm“, ktorý je nádhernou kolekciou komorne pôsobiacich cukroviniek.


Predstavte si, že sa blíži veľká búrka. Rútite sa po úzkych cestách islandského vidieka a zúfalo sa snažíte stihnúť svoj let z Reykjavíku, zatiaľ čo obloha za vami tmavne. Práve ste absolvovali na vidieckej farme jedno z najdôležitejšich stretnutí svojho života, ale na ničom z toho teraz nezáleží. Ocitli ste sa v pretekoch s časom. Chcete sa dostať do štúdia a pokračovať v práci na albume, ktorý môže byť jedným z najdôležitejších vo vašej kariére.

Presne takýto scenár postihol belgické duo The Colorist Orchestra a islandsko-taliansku speváčku a skladateľku menom Emiliana Torrini počas jedného z mnohých nahrávaní ich spoločného albumu. Táto skúsenosť bola taká príznačná, že ho nazvali „Racing the Storm“.

Riadený chaos

Multiinštrumentalisti Aarich Jespers a Kobe Proesmans reinterpretujú skladby iných umelcov od roku 2013. Ich hudba je charakterestická jedinečnou zmesou popu, elektroniky a world music. V roku 2015 nadviazali spoluprácu s Emilianou, ktorá už v tom čase mala v diskografii šesť štúdiových albumov a medzinárodne úspešnú „Jungle Drum“.

„Keď ma Kobe a Aarich kontaktovali, bola som poctená, nevedela som však čo bude naša dohoda obnášať. Jednoducho som im povedala, aby si vybrali piesne. Po niekoľkých mesiacoch som sa s nimi stretla tak trochu nepripravená v Belgicku,“ vysvetľuje Emiliana.

Dohoda piatich spoločných koncertov sa v roku 2018 zmenila na nahratie albumu, na ktorom niektoré z jej najznámejších piesní dostali novú podobu, prepracovanú zložitými a harmonickými aranžmánmi.

Nedokončený príbeh

„Na začiatku sme mali zámer nahrávať tri týždne a odohrať päť koncertov,“ hovorí Kobe a dodáva: „Neskôr sme zistili, že sa výsledok podaril. Urobili sme živú nahrávku, potom sme ju propagovali a v istom momente sme si povedali, či by nebolo pekné mať ďalšiu zámienku na spoločné hranie. Mali sme pocit, že treba pripraviť ďalší album.“

Tak vznikli prvé zárodky albumu „Racing the Storm“. Kobe a Aarich zložili piesne, do ktorých Emiliana naspievala vokály. Podobne ako tmavnúci islandský horizont, ani tentoraz nebolo všetko bezproblémové. Pandémia Covid-19 si vybrala svoju daň a navyše všetci traja hudobníci mali rozpracované tiež vlastné projekty.


„Obdobie tvorby tohto albumu bolo hľadaním spôsobu, ako udržať toto dobrodružstvo, aj keď sme boli limitovaní vzdialenosťou, časom a nemohli sme byť spolu,“ vysvetľuje Kobe prípravu nahrávania. „Myslím, že najväčšiou výzvou bolo udržať živé spojenie medzi nami tromi. Keď s Aarichom pracujeme, tak v štúdiu sa spolu môžeme rozprávať. Väčšina nápadov vzniká pri jedení, rozhovoroch, počúvaní hudby a to nám na začiatku veľmi chýbalo.“

„Myslím, že máme veľa spoločných záujmov spočívajúcich nielen v hudbe, ale aj vo filmoch, umení a kultúre,“ hovorí Aarich o vzťahu k Emiliane. „Bolo ľahké robiť spoločné veci, pretože náš vkus na tomto projekte bol veľmi blízky.“

ALBUM „Racing the Storm“ JE do veľkej miery dielom celého kolektívu, Emiliana sa vŠak ujala úlohy frontmanky. jej texty a vokálny prejav sú neodmysliteľnou súčasťou zvuku albumu.

Prvý singel „Right Here“, je príkladom Emilianinho osobitého pesničkárskeho štýlu a joho splývania s orchestrálnymi aranžmánmi. Je to najpopovejšia pieseň na albume. Emiliana ju opisuje ako „spievanú zo sna, zatiaľ čo ju vonkajší svet opakovane štuchal do ramena“. Spev splýva so sláčikovými nástrojmi a marimbami a prelína sa do radostnej melódie. Hlas je jemný a nabáda poslucháčova, aby sa započúval do každého momentu snenia speváčky.

Silné puto

Všetci hudobníci pochádzajú z iných prostredí: Emiliana dosiahla úspech v hitparádach a zároveň je absolventkou klasického operného vzdelania; Kobe vyrastal na belgickom vidieku, neskôr odišiel so svojim klasickým vzdelaním na Kubu, kde sa zdokonaľoval v hre na bicie nástroje; Aarich je skúsený bubeník. Napriek tejto skutočnosti sa zdá, akoby všetci traja našli osobitý spoločný priestor, v ktorom pravidlá vonkajšieho sveta jednoducho neplatia.

„Neexistujú žiadne pravidlá,“ hovorí Kobe s úsmevom. „Emiliana tvrdí, že toto je príbeh, ktorý sa začal oveľa skôr, ako sme sa navzájom spoznali. Poháňajú nás rôzne skúsenosti, čo robí túto spoluprácu výnimočnou.“

Bella Union a NMR (foto: press)