COLORIST ORCHESTRA, HOWE BELB A PIETA BROWN – UNIKÁTNA SPOLUPRÁCA

The Colorist Orchestra & Howe Gelb - Not On The Map (Dangerbird Records, 2021)

Belgický The Colorist Orchestra nahral album s názvom „Not On The Map“, na ktorom sa podieľali americkí hudobníci Howe Gelb a Pieta Brown. V jeho nahrávkach počuť country, americanu, folk, jazz, blues i lounge.

Avantagardný kolektív The Colorist Orchestra je od roku 2013 vedený perkusionistami Aarichom Jespersom a Kobe Proesmansom. Vo svojej hudbe spája zvuk súčasných i tradičných hudobných nástrojov do experimentov, ktoré evokujú množstvo fantázie. Tento orchester v minulosti o svojich kvalitách presvedčil vďaka spolupráci s umelcami ako Cibelle, Emiliana Torrini, Lisa Hannigan, Gabriel Rios i ďalšími.

Gelbova hudba vyznievala v posledných rokoch viac-menej nostalgicky. Vždy ale pôsobí ako poctivá, príjemná a originálna.

Dnes už 65-ročný Howe Gelb je na Slovensku málo známy, podobne ako väčšina amerických pesničkárov, ktorí neboli propagovaní v rámci komerčnej hudobnej scény. Patrí totiž do oblasti žánrov alternative rock, alt-country, americana, cowpunk. Pôvodne vystupoval so skupinou Giant Sand, s ktorou spolupracovali hudobné esá PJ Harvey, Isobel Campbell, Victoria Williams, Neko Case i Juliana Hatfield. Pôsobili v nej aj dvaja členovia skupiny CalexicoJohn Convertino a Joey Burns.

Pieta Brown je uznávaná americká výtvarníčka, producentka, multiinštrumentalistka, speváčka a skladateľka.

Vystupovala s umelcami ako Mark Knopfler, John Prine, Amos Lee, Justin Vernon a Calexico. Aj keď je považovaná za indie-folkovú speváčku má tiež blízko k štýlom country blues a jazz.

Spoločná hudba The Colorist Orchestra, Howe Gelba a Piety Brown má predpoklady vyvolať u vnímavého poslucháča výnimočný emocionálny zážitok.

Na albume „Not On The Map“ vôbec nepočuť gitary, pretože sa spolieha na atmosféru, ktorú vytvárajú bicie nástroje hrané na bambusovom dreve, terénne nahrávky a jemné orchestrálne úpravy. Gelb spieva o Arabskej jari, o leopardoch v Zanzibare, ktorí sú už v skutočnosti vyhynutí, i o láske. Jeho prejav vyznieva zvlášť pôsobivo po boku Piety Brownovej, ktorá spieva akoby stratená v myšlienkach.

Róbert Gregor (foto: press The Colorist Orchestra, Howe Gelb, Pieta Brown)