ZVLÁŠTNE SLOVÁ A TAJOMNÉ VOJNY ŠKÓTSKEJ SPEVÁČKY MARNIE

Marnie - Strange Words And Weird Wars Marnie – Strange Words And Weird Wars (Disco Pinata 2017)

Helen Marnie je škótska hudobníčka, skôr známa ako speváčka a hráčka na klávesové nástroje v skupine Ladytron. Narodila sa v Glasgowe, kde vyštudovala hru na klavír na Royal Scottish Academy of Music and Drama. Neskôr študovala hudbu na universite v Liverpoole, kde získala v roku 1999 vysokoškolský diplom. V tom čase začala pôsobiť aj v skupine Ladytron. Toto kvarteto si počas existencie získalo nemalý počet priaznivcov z radov fanúšikov analógových elektronických zvukov a synthpopu inšpirovanom 80-tymi rokmi minulého storočia. So skupinou Ladytron, v ktorej spievala spolu s bulharskou speváčkou Mira Aroyo nahrala niekoľko úspešných albumov: 604 (2001), Light & Magic (2002), Witching Hour (2005), Velocifero (2008), Gravity the Seducer (2011).

V roku 2012 sa Marnie vydala na sólovú dráhu. O rok neskôr jej vyšiel prvý album nazvaný Crystal World, pri nahrávaní ktorého asistovali Daniel Hunt, bývalý člen skupiny Ladytron a islandský hudobník Barði Jóhannsson. Všetky nahrávky vznikli na Islande. Vo vysielaní New Model Rádia ste mohli z tohoto albumu zachytiť pieseň The Hunter, ktorá je dodnes zaradená v rotácii.

V týchto dňoch vychádza Marnie druhý album s názvom Strange Words And Weird Wars. Obsahuje 10 nahrávok, v ktorých ich autorka pokračuje v rozvíjaní svojich doterajších skúseností. Jednotlivé skladby sa od minulosti odlišujú najmä modernejším a popovejším zvukom. Vznikli pod drobnohľadom producenta Jonnyho Scotta. Album predznamenali piesne Alphabet Block, Lost Maps a Electric Youth, ktoré majú aj svoj video klip. V našom vysielaní radi siahneme aj po ďalších nahrávkach ako napríklad Bloom, G.I.R.L.S. alebo little Knives. Sú totiž príkladom toho, že i v dnešnej dobe môže vzniknúť vkusný synthop s dobrými aranžmánmi, vhodný na tanečné parkety i na počúvanie.

Róbert Gregor (foto: press Marnie)