ERIK ŽIGMUND ALIAS ERØ PREDSTAVUJE ALBUM UTÓPIA

Rodák z Trenčína Erik Žigmund alias Erø tento týždeň zverejnil svoj debutový album, na ktorom ponúka dvanásť osobných výpovedí.

Erø na seba upozornil už v roku 2019 piesňou „Naspäť tam“. Ukázal v ňom zmysel pre melódiu i hlbšie texty.

Študoval hru na gitare na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Popri štúdiu sa Erø venoval vlastnej tvorbe. Z jeho intímnych skladieb s nádychom šansónu a nostalgie je počuť inšpiráciu hudbou Amy Winehouse, na ktorej vyrastal. Jeho tvorbu ovplyvnili aj Zaz, Stevie Wonder, Kimbra a Jorja Smith.

V minulosti ho bolo možné vidieť vystupovať v bratislavských kluboch a v Bábkovom divadle v Žiline.

Erø spolupracoval s tanečníčkou Dominikou Malenovskou, zakladateľkou NØIR Dance Company a jej tanečným kolektívom. Jeho autorská tvorba odznela aj v projekte „Sólo“ nielen pre jedno telo Juraja Korca. Spolupracoval aj s Juliánou Hamranovou, Borekom Suchánkom, Norou Ibsenovou a Oliverom Kucharovičom.

Na albume „Utópia“ sa nachádza dvanásť osobných výpovedí.

V každej skladbe autor poukazuje na vzťahovú problematiku, nádej či nenaplnenú lásku. Hudbou vyjadruje svoj postoj k partnerským vzťahom. Texty sú v angličtine aj v slovenčine, no ako sám hovorí ide o osobné výpovede. Text piesne „Human“ je predsudkoch a podceňovaní sa.

Skladbu „Vôňa“ naspieval Erø so speváčkou Norou Ibsenovou z kapely Fallgrapp.

Hru basgitaristu menom Oliver Kucharovič je možné vychutnať si v piesni „Chocolate“. Skladbu „Svetlo“ zložil Erø pre svoju priateľku Juliánu Hamranovú, ktorá ho od začiatkov podporuje. Titulná skladba „Utópia“ vyjadruje dlhodobý milostný vzťah zo starých čias, aký je podľa autora dnes možné vidieť len ojedinele. „Outro“ je zhudobnenou metaforou pre príchod človeka do neba.

Hudba Erika Žigmunda je zmesou jazzu, folku, šansónu, R&B a akustického popu.

Spev, gitaru aj klavír si na album nahral sám, s husľami a cajonom mu pomohla Miroslava Čonková. Na nahrávaní albumu „Utópia“ má zásluhu Erik Horák zo štúdia Lososound. O finálny zvuk nahrávky sa postaral známy český producent Escon Waldes.

Erik Žigmund nám pri príležitosti vydania svojho albumu odpovedal na niekoľko otázok.

Aký dlhý čas trvala príprava albumu a s kým si pri nahrávaní spolupracoval?

„Prípravu albumu neviem presne časovo ohraničiť, keďže niektoré skladby vznikli už v mojich tvorivých začiatkoch. Skúšky, nahrávanie, úprava, mix, mastering a ďalšia príprava na vydanie trvali približne 3 mesiace. Pozvanie na hosťovanie na albume prijala Nora Ibsenová s ktorou sme nahrali pieseň Vôňa. V skladbe Chocolate si zahral na basgitare skvelý basgitarista Oliver Kucharovič.“ 

Dočkajú sa tvoji fanúšikovia aj nového videoklipu?

„Pripravuje sa videoklip k piesni Chocolate, na ktorom spolupracujem s dievčatami z Burlesque Bratislava. Bude to karanténny videoklip, ale určite bude stáť za to. Táto skladba je veľmi vzrušujúca a intímna, preto som si vybral tanečníčky z Burlesque, aby vyjadrili to, čo som vyjadril ja cez hudbu. Videoklip by mal byť zverejnený v najbližších dňoch.“

Aký spôsobom chceš svoje nahrávky dostať bližšie k poslucháčom a aké sú tvoje najbližšie plány?

„Utópia je momentálne dostupná na všetkých streamovacích platformách, čiže sa k nej môže dostať skoro každý. Plánujem ale taktiež vydať album aj ako fyzické CD. Hneď ako sa bude dať tak bude určite krst albumu a možno aj turné po Slovensku.“

NMR (foto: press Erø)