EXIT FESTIVAL TENTO ROK OSLÁVI 20 ROKOV

Exit festival patrí medzi úspešné európske festivaly. Jeho výnimočnosť podčiarkuje aj miesto konania – unikátna Petrovaradínska pevnosť, jedna z najväčších a najkrajších európskych pevností 18. storočia.

Exit festival sa koná na brehoch Dunaja v Novom Sade, kúsok od srbského hlavného mesta Belehrad. Je dvojnásobným držiteľom ceny pre Best Major Festival 2014 a 2017 European Festival Awards a mnohých ďalších cien. Doteraz ho navštívilo viac ako 3 milióny ľudí z viac ako 70 krajín. Štvordňový festival, ktorý si každoročne obľubuje viac a viac Slovákov, ponúka koncerty mnohých hudobných žánrov – od rocku, popu, hardrock punku, death metalu až po techno, reggae, disco, indie, hip-hop, grime, dubstep a mnoho ďalšieho – celkovo viac ako 1000 umelcov na viac ako 40-tich pódiách a hudobných zónach.

Hudobné superstars, skutočné legendy, najhorúcejší nováčikovia hitparád, ale aj unikátna atmosféra stredovekej pevnosti – toto všetko ponúka srbský Exit. Tohtoročnými prvými headlinermi sú aj David Guetta, DJ Snake, Tyga, James Arthur, Fatboy Slim, Kosheen, Boris Brejcha, Metronomy, Sepultura, M.O.D., celkovo organizátori zverejnili už tretinu line-upu.

Štyri dni, vyše 1000 vystúpení na viac ako 40-tich pódiách a hudobných venues a takmer všetky hudobné žánre, aj taký bude tohtoročný Exit festival, ktorý láka čoraz viac aj slovenských fanúšikov. Organizátori Exitu postupne odkrývajú program jubilejného 20. ročníka, oznamovanie headlinerov bude pokračovať aj v najbližších týždňoch. Popri top DJ-och ako David Guetta a DJ Snake, raperoch Tyga a Sheck Wes, či kapelách Sepultura, Metronomy a Kosheen sa fanúšikovia môžu tešiť aj na Artbat, Marky Ramone, Meduza, Roni Size b2b LTJ Bukem, Zhu, Agnostic Front, Alitor a mnoho ďalších. Rozrastajúci sa line-up je k dispozícii na https://www.exitfest.org/en/lineup/.

Zo súčasných DJ-ských hviezd na Exite 2020 vystúpi David Guetta, DJ Snake, známy hitmi ako Taki Taki s Cardi B a Selenou Gomez, Turn Down for What, či Lean On s Major Lazer. Tento francúzsky DJ má na konte veľa hitov, ocenení a spoluprác.

Fanúšikov rapu a hiphopu potešia určite koncerty Tyga či Shecka Wesa. Tygovu popularitu podčiarkuje aj viac ako 30 miliónov streamov každý mesiac na Spotify a pravidelné top miesta v Billboard RnB/Rap hitparádach. Tyga (Thank You God Always) patrí s desiatkami singlov a siedmimi štúdiovými albumami medzi najžiadanejších raperov súčasnosti. Sheck Wes je považovaný za newyorskú rapovú senzáciu súčasnosti a jeho hit Mo Bamba patrí medzi najdôležitejšie hiphopové tracky posledných rokov.

Exit tiež privíta ďalšieho streamingového miliardára, britského skladateľa s výrazným hlasom, Jamesa Arthura, ktorý patrí medzi 20 britských umelcov s viac ako 2 miliónmi predaných singlov, a na jeho troch albumoch vydaných počas siedmich rokov nájdete aj hity ako Impossible, Say You Won´t Let Go, You Deserve Better a mnoho ďalších.

Na oslave 20. narodenín Exit festivalu zahrá aj člen Rock´n´Rollovej siene slávy, bubeník legendárnej punkovej kapely The Ramones Marky Ramone, hard-coroví punkeri Agnostic Front, švédski metaloví hrdinovia Thundermother, bostonská hardcorová kapela Death Before Dishonor a ďalšie kapely aj z Mexika, Brazílie, Fínska, Dánska a mnohí ďalší.

Aktuálny program, ktorý sa čoskoro rozšíri o ďalšie mená, ako aj informácie o festivale sú k dispozícii na webe www.exitfest.org.

Silva Turnerová (foto: press festivalu)