FARIS – NÁVRAT AMERICKÉHO BLUES NA SAHARU

farisFaris – Mississippi To Sahara  (Wrasse Records 2015)

World music asi nemá koniec. A vlastne … môže ho vôbec mať? To by musela mať koniec hudba na celom svete. Čo by snáď nikto z nás nechcel. Vždy sa v nej objaví niečo nové, neslýchané. Nejaká fúzia, niekedy aj úplne šialená. Teraz nám britský label Wrasse v kooperácii s francúzsko-arabským labelom Reaktion predstavuje nový album world music ako remeň – Faris – Mississippi to Sahara.

Čo je na ňom zaujímavé? To, že americké blues z delty Mississippi je prenesené opäť tam, odkiaľ pochádza, do západnej Afriky medzi saharských Tuaregov. Gitarový štýl assouf sprevádza spev s feelingom Tuaregov, no zároveň má v sebe i americký bluesový spôsob spevu. Desať prevažne akustických gitarových skladieb albumu tečie splavne ako rieka Mississippi medzi mestami Minneapolis a New Orleans, imaginárne prenesená na Saharu. V hudbe je možné všetko aj pristátie UFO nad kurníkom v obci Príkrá s počtom desať obyvateľov.

Celý tento projekt sa zrodil z iniciatívy zakladateľa francúzskeho labelu Reaktion a hudobníka Farisa (spolupracoval s Tinariwen, Terakaft). Príjemný album – blues, roots, folk, world –  zádumčivo znejúce gitary i spev, piesne k pokojnému odpočívaniu, žiadne hity (našťastie), pretože slovo hit (súčasný) nadobúda v poslednom čase medzi kultúrne vyspelými ľuďmi pejoratívne zafarbenie. A to je tiež … pokrok.

Miroslav Potoček