FAT FREDDY’S DROP Z NOVÉHO ZÉLANDU TESTUJÚ PIESNE NA SVOJOM PUBLIKU

Fat Freddy’s Drop - Special Edition Part 1 (The Drop, 2019)

Skupina Fat Freddy’s Drop patrí už niekoľko rokov k najväčším vývozným artiklom hudobnej scény Nového Zélandu.

Ústrednými postavami Fat Freddy’s DropDJ Fitchie a spevák Soulcrooner Joe Dukie. Na koncertoch sa zvyčajne kapela prezentuje v sedemčlennej zostave. Ich debut „Based On A True Story“ z roku 2005 sa stal najúspešnejším albumom v hudobnej histórii Nového Zélandu. Bol niekoľkokrát platinový a doma poctený cenou „Album Of The Year“. Skupina je známa aj v Európe a často koncertuje najmä vo Veľkej Británii. V roku 2018 dvakrát po sebe vypredala známy londýnsky klub O2 Academy Brixton.

Na svojom novom albume „Special Edition Part 1“ Fat Freddy’s Drop pokračujú v zdokonaľovaní svojho hudobného štýlu, ktorý je postavený na dube, reggae, soule, jazze a elektronickej hudbe. Album nadväzuje na predchádzajúci titul „Bays“ z roku 2015 a pozostáva zo šiestich skladieb. Polovica z nich vznikla v ich vlastnom štúdiu Bays vo Wellingtone, zatiaľ čo druhá polovica nahrávok bola nahratá počas cestovania a koncertovania. Inšpiráciu skupina čerpala najmä z lexikónu čiernej hudby a nové skladby sú odpoveďou na energiu davu, ktorá hrá v ich hudbe dominantnú úlohu.

„Special Edition Part 1“ je prvou časťou vydania plánovaného dvojalbumu so samostatnými kapitolami.

Druhá časť albumu bude vydaná v roku 2020 po testovaní jednotlivých piesní na publiku. Budúce vystúpenia umožnia kapele preskúmať nový prístup pri skladaní piesní a vytvoria predpoklad na vznik druhej časti albumu.

Piesne Raleigh Twenty, Trickle Down a Six-Eight Instrumental vznikli vo Wellingtone, zatiaľ čo Special Edition, Kamo Kamo a OneFourteen sa stali favoritmi až počas koncertného turné.

Kapela si dáva tiež záležať na svojich textoch. V piesni „Trickle Down“ počuť slogan: „Veľká trpezlivosť, vysoká nádej, strata trpezlivosti, čakanie na dážď“, čím poukazuje na súčasnú politickú situáciu. Ďalší singel „Kamo Kamo“, s mohutným zvukom, evokuje reggae atmosféru počas letnej grilovačky. „Raleigh Twenty“ je o náročnej práci za počítačom. Začína zvukom starej počítačovej hry, ktorý sa neskôr rozšíri do jazz-popu v štýle Steely Dan. Skladba „Six Eight Instrumental“ miestami pripomína elektronickú tvorbu dua Orbital. Má pomalý rytmus, jednoduchý a opakujúci sa refrén. „OneFourteen“ asi najviac nadväzuje na staršiu tvorbu Fat Freddy’s Drop.

O grafický dizajn albumu sa postaral Wellison Otis Chamberlain, ktorý navrhol aj obal prvého singla „Trickle Down“ z minulého roku. Táto grafika sa stala charakteristickou aj pre posledné koncertné turné Fat Freddy’s Drop.

Róbert Gregor (foto: press Fat Freddy’s Drop)