SMALL ISLAND BIG SONG – VÝZVA NA OCHRANU PRÍRODY

Apel na ochranu prírody debutoval pred štyrmi rokmi, ale najprv musel vysvetliť, kto za ním stojí a odkiaľ pochádza, takže ho občas prekrývali dejiny fascinujúcich kultúr ostrovov v Indickom a Tichom oceáne a životné príbehy tvorcov filmu.

Kolektívny projekt producentov BaoBao Chen a Tima Colea, na ktorom sa podieľalo takmer sto umelcov zo šestnástich ostrovných krajín, zaznamenal okamžitý a zaslúžený úspech: album, dokumentárny film a multimediálne koncerty zaujali publikum na celom svete a skupina vystúpila na Colours of Ostrava.

Teraz však tvorcovia premenili svoje kultúrne a environmentálne posolstvo na naliehavú výzvu, že je naozaj čas začať sa o Zem lepšie starať. Pretože klimatické zmeny nie sú chiméra, ale viditeľný fakt, o ktorom sa presvedčili na vlastnej koži; napríklad známa aktivistka Selima Lee z Marshallových ostrovov už vie, že ak sa ľudstvo nezotaví, jej domov do konca storočia zmizne pod vodou.

„Ak je toto príbeh môjho ostrova, skúste uveriť, že sa týka celej planéty,“ recituje v piesni Taʼu Tama.

Pravdepodobne ste nikdy nevideli mnohé z nástrojov, na ktorých hrajú, ani ste nepočuli väčšinu tradičných štýlov, ktoré sa s nimi spájajú. Nebojte sa však prílišnej etnomuzikológie, moderný album sa jej ani nedotýka: hoci materiály, z ktorých hudobníci vyrábajú lutny, citary, bubny a perkusie, sú prevažne z kože a bambusu, používajú veľa elektroniky s klávesmi, milujú reggae a vôbec sa nevyhýbajú popu a rocku.

Modus operandi kolektívu zostal zachovaný: autori piesní vychádzajú z vlastných tradícií a hrajú na nástroje s priamym vzťahom k svojmu prostrediu.

Cole potom do základu primiešal ďalšie vokály, hudobníkov a prírodné zvuky. Tie majú zásadný vplyv na atmosféru. A skôr, než začnete čokoľvek zdĺhavo vysvetľovať, predstavte si sériu videí s názvom „Song Around The World“, v ktorej každý hrá aj z domu. Pôvodnú myšlienku spoločného „jamovania“ v štúdiu zničil covid, takže vďakabohu za internet. „Our Island“ od Small Island Big Song je absolútne skvelý album.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Small Island Big Song)