FIXI & NICOLAUS GIRAUD OSLAVUJÚ FENOMENÁLNEHO NIGÉRIJSKÉHO BUBENÍKA

Fixi & Nicolaus Giraud - Tempo Tempo! (La Familia, 2021)

Francúzsky akordeonista Fixi a trubkár Nicolaus Giraud vzdávajú na albume „Tempo, Tempo!“ hold svojmu priateľovi, nigérijskému majstrovi rytmu Tony Allenovi.

Tony Allen počas života rád vyhľadával nové dobrodružstvá, o čom ste sa už mohli dočítať z niekoľkých našich článkov. Rád prenášal svoju jedinečnú rytmickú vedu na mladšie generácie bez ohľadu na hudobné zameranie.

Pred smrťou 30. apríla 2020 sa tento majster afrobeatového rytmu podelil o svoje pulzácie so smotánkou hudobníkov súčasnej hip-hopovej scény na albume „There Is No End“.

Keďže Tony Allen býval vo Francúzsku, stal sa partnerom mnohým mladým umelcom. Patrili medzi nich aj Fixi a Nicolas Giraud, ktorí mu teraz vzdávajú hold albumom „Tempo Tempo!“. Na pomyslenú párty si prizvali aj množstvo významných hostí.

François-Xavier Bossard alias Fixi a Nicolas Giraud sa s Tony Allenom spoznali už na začiatku svojej kariéry.

Fixi, ktorý bol spočiatku známy ako akordeonista, klavirista a producent skupiny Java, neskôr hrával s jamajským spevákom Winstonom McAnuffom a po boku Arthura H, Grace Jones či Keziah Jones.

Trubkár Nicolaus Giraud sprevádzal Clauda Nougara, Manu Dibanga, Roberta Alagnu a od roku 1995 pôsobil aj v sprievodnej skupine Tonyho Allena, s ktorým nahral šesť albumov.

Francúzski hudobníci mali v pláne už pred rokmi nahrať spolu s nigérijským bubeníkom spoločný album.

Napokon sa podarilo zrealizovať skutočne famóznu oslavu s jeho odkazom. Fixi a Nicolas Giraud si k nahrávaniu prizvali veľkolepú hudobnú rodinu. Na skladbách albumu sa podieľal vnuk Tonyho Allena – Tunji, speváčka a bubeníčka Maïa Barouh, DjeuhDjoah – polovica dua DjeuhDjoah & Lieutenant Nicholson, jorubská kňažná Ayo Nefretiti a lagoská speváčka Fatai Rolling Dollar.

A ako Fixi spomína na Tony Allena?

„Delikatesa, bol to najmäkší bubeník na svete. Dokázal udržovať rovnováhu medzi prvkami. Jeho hra bola ako tlkot srdca, ktorý poháňa všetko ostatné. V každom prípade zostane v nás všetkých ako veľký priekopník polyrytmu a rytmu. A tiež vymyslel anti-bicie, respektíve ako byť bubeníkom bez (fyzickej) techniky! To je v rozpore s celou filozofiou tohto hudobného nástroja. Do nahrávok albumu Tempo Tempo sme vložili aj originálne nahrávky jeho majstrovskej techniky.“

Róbert Gregor (foto: Frank Loriou)