FLEET FOXES VYDALI SVOJ ŠTVRTÝ ALBUM NA JESENNÚ ROVNODENNOSŤ

Americkej indie-folkovej skupine Fleet Foxes vyšiel v utorok 22. 9. 2020 štvrtý štúdiový album. Novinka dostala názov „Shore“ a obsahuje pätnásť skladieb.

Skupina Fleet Foxes vznikla v roku 2006 v Seattli a v súčasnosti ju okrem zakladajúcich členov Pecknolda a Skjelseta tvoria aj Casey Wescott, Christian Wargo a Morgan Henderson, pričom v minulosti v nej pôsobil aj Father John Misty.  

Prvé nahrávky šírili cez vydavateľstvo Sub Pop, výraznejšie sa presadili hneď po druhom EP „Sun Giant“ v roku 2008.  Ich hudba je ovplyvnená tvorbou Boba Dylana, Neila Younga alebo Hanka Williamsa.

Novinka „Shore“ vyšla na jesennú rovnodennosť. Väčšinový autor skladieb Robin Pecknold je vďačný za to, že album vôbec vznikol, a že bol vydaný tak rýchlo.

Pecknold dokončil skladanie piesní v júni a ich nahrávanie bolo finalizované v auguste tohto roku. S produkciou albumu pomohla dlhoročná spolupracovníčka skupiny Beatriz Artola.

Jednotlivé časti albumu boli nahrávané v Portugalsku, Francúzsku, Los Angeles a New Yorku. Keď sa pandémia začala rozmáhať súčasne s vývojom albumu, Pecknold si predsavzal, že chce vytvoriť album, ktorý bude oslavovať život so smrteľnou tvárou.

Nový album znie melodickejšie ako jeho predchodca.

V jednotlivých nahrávkach počuť inšpiráciu hudbou skupiny Fleetwood Mac. Cítiť z nich pozitivitu a radosť. Titul „Shore“ je z veľkej časti o láske, špeciálne o láske k hudbe. Pecknold hovorí, že si bez hudby nevie život predstaviť. Zároveň sa vyjadril, že po vydaní tohto albumu nechcel nechať „v nádrži žiaden benzín“. Albumová novinka je zbierkou piesní, ktoré oslavujú život, a preto sme niektoré z nich zaradili aj do nášho vysielania.


Fleet Foxes debutovali v roku 2008 eponymným albumom, s ktorým sa v britskom rebríčku umiestnili na tretej priečke. S druhým albumom „Helplessness Blues“ (2011), ktorý bol nominovaný aj na cenu Grammy, sa v britskom albumovom rebríčku dostali na druhé miesto. V roku 2017 ešte nahrali album „Crack Up!“ a okrem toho majú na svojom konte aj EP nahrávky „Fleet Foxes“ (2006), „Sun Giant“ (2008) a „The Shrine / An Argument – Live at the BBC“ (2011).

NMR (foto: press Fleet Foxes)