OTHER LIVES ALBUMOM FOR THEIR LOVE OPISUJÚ ĽUDSKÉ POCITY

Other Lives - For Their Love (PIAS, 2020)

Americká skupina Other Lives hrá melodickú fúziu folku, rocku, psychedélie a vážnej symfonickej hudby. V týchto dňoch sa pripomína novým albumom „For Their Love“.

V hudbe Other Lives počuť čaro hippies i indies. Skupina z americkej Oklahomy si v závetrí hviezdneho rockového diania dokázala vybudovať povesť vzácneho zázraku. Ich hudba je ovplyvnená minimalizmom Phillipa Glassa a podvedome aj tvorbou umelcov ako Ennio Morricone a Radiohead. Podarilo sa im dosiahnuť to, že ich obdivovatelia neváhajú čakať aj niekoľko rokov, než skladateľ, spevák a multiinštrumentalista Jesse Tabish vyrukuje s novými skladbami.

Jesse Tabish stelesňuje osobitého lídra rockovej skupiny.

Spieva plachým hlasom a viac než frontmana, ktorý vládne nad davom, pripomína nesmelého skladateľa klasiky. Zvuk svojich piesní aranžuje do orchestrálne znejúceho rocku, ktorý umocňuje zvuk klavíra, klarinetu a fanfáry lesného rohu s fagotom. Sprostredkúva akýsi soundtrack oklahomskej prírodnej scenérie, s textami zašifrovanými občas až do ekologických nálad. Pred pár rokmi na túto tému prehlásil: „Snažíme sa ovládať počasie, ale naše dni sú zrátané. Slnko sa blíži k svetu.“

Začiatky skupiny Other Lives siahajú do vysokoškolských štúdií.

Pôvodne inštrumentálne trio v roku 2006 pod názvom Kunek vydalo zabudnutý album „Flight of The Flynns“. S príchodom ďalších členov vznikli o tri roky neskôr Other Lives, debutujúci rovnomennou platňou. Potom nahrali album „Tamer Animals“, vyrazili na turné s Radiohead a Bon Iverom, po ktorom sa Jesse Tabish znovu zavrel do štúdia.

V roku 2015 vyšiel skupine Other Lives album „Rituals“, na ktorý nadväzuje novinkou „For Their Love“. Je to desaťpesničková zbierka čerpajúca inšpirácie z minulosti, pričom pozitívne napreduje i do budúcnosti.

Frontman Jesse Tabish vysvetľuje názov albumu, ktorý vznikol z textu jednej z nových skladieb: „Z názvu cítiť komplexnú širšiu scénu a zároveň stelesňuje cestu, ktorou sme sa chceli vydať.“

Videoklip k prvému singlu „Lost Day“ vznikol v dome, v ktorom Jesse Tabish spolu so svojou manželkou Kim v súčasnosti žije. Ich príbytok sa nachádza v Oregone v oblasti Cooper Mountain a toto miesto zohrávalo pri vzniku albumu významnú úlohu. Iné ako mestské prostredie zapríčinilo, že hudobníci boli menej naklonení nadmernej jemnosti. Finálne skladby ukazujú, že sa skupina pri nahrávaní snažila zachytiť atmosféru daného okamihu.

K Other Lives sa opäť pridal bubeník Danny Reisch, ktorý hral na albume „Rituals“.

Ruku k dielu priložili aj externí hudobníci hrajúci na sláčikové a dychové nástroje. Kim Tabish a Onstott prispievajú sprievodným spevom v štýle zborovej hudby, ktorý posilňuje filmový pocit prenikajúci z jednotlivých nových piesní.

Jesse Tabish na záver uvádza: „Album je záznamom, ktorý odráža súčasné ľudské pocity. Ekonomika a politika jednotlivca sa musí vyrovnať so základnými zápasmi o nájdenie zmyslu svojej existencie. Peniaze, láska a smrť predstavujú vždy skutočné a ťažko zvládnuteľné situácie. Niektorí jednotlivci si zľahčujú zvládnutie týchto životných tém. Nové piesne tiež hovoria o skutočnosti, otázkach, pozorovaní, náreku a dúfame, že prinášajú nádej. Postavy vystupujúce v nových skladbách majú niekedy duchovné, náboženské alebo inštitucionalizované snahy. V mojej osobnej nádeji považujem ich sebavedomie za dôležitejšie než čokoľvek iné, než čomu boli naučené, alebo čo im bolo kázané.“

Róbert Gregor (foto: press Other Lives)