MLADÝ SLOVENSKÝ HUDOBNÍK TOELLO PRICHÁDZA S ALBUMOM BATS & BUTTERFLIES

Slovenský hudobník Toello, donedávna pôsobiaci ako Brains for Sale, predstavuje nový album a spolu s ním zmenu umeleckej identity.

Toello, vlastným menom Tomáš Trník, si pozornosť na česko-slovenskej scéne vyslúžil minulý rok niekoľkými nahrávkami a debutovým albumom „In the Night“. Ten odhalil svedomitý prístup k tvorbe a technické zručnosti mladého multiinštrumentalistu vyznačujúce sa prácou s rapom či temnými textami. Jeho tvorba bola označená ako voľná oscilácia medzi indie rockom, hip hopom a pesničkárstvom, on sám sa ale žánrovému škatuľkovaniu bráni a považuje ho za obmedzovanie hudobnej slobody.

Zásadná zmena v podobe nového názvu projektu prišla spolu s obmenou štýlu, ktorú Toello prináša na albume „Bats & Butterflies“.

Bola prirodzeným vyústením životných zmien, napríklad osamostatnenia sa a života na vlastnú päsť. Nahrávka ponúka pozitívnejšie nálady a podľa Toella je hudobne i textovo vyzretejšia ako jej predchodca. Je preňho posunom z fantazijného sveta smerom k realistickejším témam, ktorými komunikuje pocity svojej generácie.

„Na tento album som chcel písať a produkovať skladby trochu iným štýlom. Je ich dokopy sedem, no pôvodne ich bolo štrnásť. Inšpiroval som sa viac popom, inštrumentálnymi hudbami, alt rockom a rapom. Páči sa mi, ako sa to podarilo celé skĺbiť tak, aby to malo jednotný štýl“, hovorí Toello.

Album „Bats & Butterflies“ vznikal takmer rok a ruku k dielu priložili aj viacerí hostia.

Toello o vzniku albumu hovorí: „O produkciu som sa postaral ja, s gitarami mi pomáhal Nemo (Martin Nemček), chvíľu s nami cvičil aj bubeník Tomáš Madleňák, ktorý urobil aj prvotný návrh obalu. So Simonom Serišom (Saymon Production) som natočil klip na hlavný singel Bats & Butterflies, na ostatné tracky som pripravil kreslené vizuály. O master albumu sa postaral Gaex.“

V pláne na tento rok boli okrem albumu aj živé vystúpenia, pre pandémiu sa však viac ako jeden privátny koncert a livestream nepodarilo uskutočniť.

„Teší ma, že piesne Icy Tongues a Bats & Butterflies sa uchytili u ľudí. Momentálne sa budem snažiť urobiť nejaké živé vystúpenie a čo sa týka nových vecí, očakávajte single, so slovenským aj anglickým textom. Chcem urobiť nejaký veselšiu skladbu. To teraz svet potrebuje…a aj ja. Už ma nudí vážnosť všetkého,“ uzatvára na margo budúcnosti Toello.

Novinka „Bats & Butterflies“ vyšla 22. septembra vo vydavateľstve Gergaz.

Zuzana Mráziková a NMR (foto: Lucia Ričányová)