FOLK-ROCKOVÁ SKUPINA OSTROV VYDÁVA ALBUM LUNA

Na obale štvrtého albumu „Luna“ skupiny Ostrov je fotografia rozrezaného pomaranča.

„Keď vysvetľujete deťom slnečnú sústavu, zvyknete použiť nejaké ovocie, jablká alebo pomaranče. Ten detský symbol mesiaca nie je použitý náhodne, základnou témou albumu je plynutie času. Je tu niekoľko ohliadnutí za detstvom i pesničky, ktoré som zložil svojej malej dcére,“ vysvetľuje autor piesní Ostrova, songwriter Števo Šanta.

Skupina Ostrov, ktorú aktuálne tvoria aj hráč na klávesy Miro Maličký, basgitarista Richard Gerény a bubeník Martin Ridilla, prináša na svojom najnovšom albume jedenásť pôvodných pesničiek v slovenčine. V nich často, ako to už naznačuje názov, pracuje so symbolikou vesmíru.

„Nie je to nejaká záľuba v astronómii. Vesmír v tomto prípade vnímam skôr metafyzicky, ako opozitum k ohraničenosti a pominuteľnosti pozemského života. Je to, akoby sa jej svojou nedoziernosťou a zdanlivou večnosťou posmieval. V skutočnosti však patríme k vesmíru, sme jeho deťmi, ako spievam v jednej z piesní. Nikdy sme sa od neho neoddelili, sme jedným z jeho prejavov, entitou, ktorá si na istý časový úsek uvedomuje samu seba,“ vysvetľuje pesničkár Števo Šanta, ktorý debutoval pred dvanástimi rokmi už v zrelom veku, tesne pred štyridsiatkou, albumom „Po hladine“. V tom istom čase vznikol aj projekt Ostrov.

V skupine Ostrov sa za roky jej existencie vystriedalo viacero hudobníkov, každý album nahralo iné muzikantské zoskupenie. Za minulý album „XXX“ boli v roku 2017 nominovaní na jednu zo žánrových cien Radio Head Awards.

Od folkrockových začiatkov a pesničiek s jasnými pointami sa Ostrov posunul viac k subtílnej, pocitovej poetike v indierockovom šate. Na albume, ktorý vo viacerých piesňach reflektuje pocity zo starnutia – polovica kapely čerstvo prekročila päťdesiatku – sa ako hosťujúca vokalistka objavuje dcéra bývalého gitaristu skupiny Tomáša Hulku, pätnásťročná Natália. Spolu s ňou v piesni „Dieťa vesmíru“ hosťujú huslistka Laura Jurčíková a flautistka Silvia Franková.

Album Luna vychádza v týchto dňoch len v digitálnej podobe. Lisovanie CD nosičov aj krst albumu musela kapela kvôli pandémii koronavírusu presunúť na zatiaľ neurčený, neskorší dátum.

„Všetky plány na tento rok nám, žiaľ, prekazila genetická informácia v ribonukleovej kyseline, ktorá poletuje vzduchom a zabíja ľudí. Jediné podujatie, ktoré sme zatiaľ nezrušili je živý koncert v Slovenskom rozhlase, naplánovaný na 19. júna. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, momentálne sa ani nestretávame v skúšobni,“ komentuje súčasný stav frontman skupiny Ostrov.

Album Luna je aktuálne dostupný vo všetkých streamovacích službách.

Autorom obalu albumu je basgitarista kapely Richard Gerényi a graficky ho vytvoril zvukový majster, ktorý album nahrával – Martin Barla, s námetom prišiel spevák a gitarista Števo Šanta. Táto skutočnosť ilustruje DIY princíp hudobníkov, ktorí svoj štvrtý radový album vydávajú bez vydavateľa a svoje nahrávky nikdy nezverili producentovi.

Števo Šanta a NMR (foto: press Ostrov)