FORABANDIT – PSYCHEDELICKÝ ROCK ZO STARÉHO ORIENTU

forabandit

FORABANDIT – PORT               A.K. MUZIK / 2014

Keď sa spoja traja takí skúsení hudobníci alternatívnej world music, akými sú trubadúr Sam Karpiena z Marseille, turecký spevák Ulas Ozdemir, vychovaný Ašikmi, bardmi mystických piesní a iránsky perkusionista Bijan Chemirani (Sting), a dajú hlavy dohromady nad muzeálnymi piesňovými exponátmi z oblasti stredozemného mora, treba spozornieť.

Vyliezol z toho undergroundový sound z ktorého behajú po tele zimomriavky od hlavy až po päty.

Tajomnú okcitánčinu strieda turečtina a strunové hudobné nástroje stredovekého pôvodu znejú tak, ako by možno zneli Sonic Youth, keby žili v oriente dávnych čias.

FORABANDIT

A pritom Forabandit spievajú o dnešných udalostiach, napríklad v ponurej, psychedelickej balade Tafori, premietajú hudobný film o tom, čo spôsobil na mori ropný tanker.

Je až neuveriteľné, čo dokázali vykúzliť turecká lutna, talianska basová mandolína a perzské ručné perkusie na tomto druhom albume Forabandit s názvom Port (Prístav). Stali sa prostriedkom na vytvorenie závidenia hodnej atmosféry. Posadili ma do môjho prúteného kresla s mäkkými poduškami ani som nevedel ako. Prírodné prútie, prírodná psychedélia. Jeden z najzaujímavejších albumov roka 2014 je na svete.

Miroslav Potoček (foto: press Forabandit)