FRAN – JABLKO NEPADÁ ĎALEKO OD STROMU

Fran - Raiz (Blacktape, 2020)

O brazílskom spevákovi menom Fran zatiaľ veľa informácií nenájdete. Jeho debutový album Riaz nás ale zaujal natoľko, že sme sa mu rozhodli venovať adekvátny priestor.

Fran

Fran, celým menom Francesco Gil, pochádza z hudobnej rodiny. Je jediným synom speváčky a herečky Prety Gil a vnukom slávneho brazílskeho speváka Gilberto Gila. Fran spočiatku pôsobil so svojím strýkom José Gilom a bratrancom João Gilom v kapele Os Gilsons, ktorá zanechala svoj podiel aj na jeho sólovom projekte.

Album Raiz produkovalo trio Pablo Bispo, Ruxell a Sergio Santos. V titulnej skladbe je možné počuť hlas speváka menom Russo Passapusso z kapely Baianasystem, v piesni Divino Amor hosťuje ďalší významný hosť Caetano Veloso a v skladbe Afro-Futurista si zaspieval i Franov starý otec Gilberto Gil.

„Vždy som obdivoval skupinu Baiana System. Skladba, ktorú som nahral s Russom, mi našla nielen zvuk albumu, ale priniesla aj jeho tému,“ hovorí Fran.

Východiskovým bodom pre tému albumu sa stalo africké bubnovanie. Počas telefonického rozhovoru, ktorý sa uskutočnil pred nahrávaním albumu, hovoril Russo s nadšením aj o svojej ceste po Afrike.

Myšlienka nahrať album vznikla v roku 2018 počas vianočných sviatkov v Salvádore. Do domu Franovho starého otca v tom čase prichádzalo vždy veľa ľudí.

Fran si na to spomína: „Hral som a prišiel Russo. Sadol si vedľa mňa a zastavil sa, aby ma počúval. Celý deň sme hovorili o spiritualite a politike. Rýchlo tam vznikla aj prvá spoločná skladba. O niekoľko dní som prišiel do Ria a kúzlo pokračovalo. Tam sme sa uzavreli v štúdiu, aby sme urobili tento záznam. Strávili sme nahrávaním celkovo dvadsať dní, počas ktorých vzniklo dvadsať skladieb. Osem z nich sme napokon vybrali na album.“

O brazílskej hudobnej scéne máme pomerne dobré informácie, ktoré sa k nám dostávajú viacerými kanálmi. Album Raiz v posledných dňoch presvedčil najviac, a preto vás radi jeho nahrávkami prevedieme aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Fran)