FRANCÚZSKY PRODUCENT BLUNDETTO NA NOVINKE „SLOW DANCE“ OŽIVUJE POMALÝ KARIBSKÝ TANEC

Blundetto - Slow DanceBlundetto – Slow Dance (Heavenly Sweetness 2018)

Francúzsky multiinštrumentalista, producent a dídžej Max Guiguet, známy pod pseudonymom Blundetto, ukázal svoje kvality už na albumoch “Bad Bad Things” (2010), “Warm My Soul” ( 2012) a World Of (2015).

Hudbu vytvára pomocou zvukových stôp, v niektorých pasážach až s kinematografickou atmosférou. S obľubou do svojich piesní pridáva funk, reggae, dub, africkú alebo latinskoamerickú hudbu a ďalšie prímesi exotických hudobných štýlov. Popri hudbe sa dlhé roky venoval práci v parížskom rádiu Nova, ktoré je známe svojou osobitou hudobnou dramaturgiou. Nedávno vymenil redakčné pracovné miesto za život na vidieku. Nové životné podmienky ovplyvnili hudbu na jeho novom albume, znie totiž uvoľnenejšie ako jeho staršia tvorba.

Albumom „Slow Dance“ Blundetto oživuje karibskú verziu takzvaného „pomalého tanca“.

Predstavte si, že na tanečnom parkete tancujú páry, ktorých telá sú v bezprostrednej blízkosti a v pozadí počuť hypnotické, pomalé reggae. Videá takejto scény na „párty“ v Brazílii inšpirovali tohto francúzskeho producenta k nahratiu celého albumu. Na Jamajke sa tomuto štýlu hovorilo aj „Cloud Reggae“, alebo „Rub-A-Dub“, ktorý bol obzvlášť populárny v 70-tych a 80-tych rokoch minulého storočia. Blundetto ho naďalej rozvíja za pomoci najmodernejšej štúdiovej techniky. Jeho skladby sú poháňané pomalým tempom bicích nástrojov, Blundetto 2018hypnotickými basovými linkami, víriacimi gitarami a jemným zvukom syntetizátorov.

Dvanásť pesničkový album „Slow Dance“ sa začína pomerne svižne, zvukmi typickými pre západoafrické kluby.

Vzápätí zaznie hlas reggae speváka Jahdana Blakkamorea, ktorý pozýva dámy a pánov k tancu. Ďalšie nahrávky vytvorili priestor pre hosťujúcich spevákov. Objavili sa medzi mimi reggae veteráni Cornel Campbell a Ken Boothe, obaja zo zlatej éry Rub-A-Dub. Campbell spieva s „dancehall“ dídžejom menom Little Harry skladbu „Good Ol´Days“, ktorá prepája minulosť s budúcnosťou. Ken Boothe v piesni „Have A Little Faith“ žiada svojich milovaných, aby mu poskytli istotu. Okrem starších umelcov sa na albume objavili aj mladé talenty ako napríklad Biga Ranx v piesni „Pontus Pilate“. Prelína sa v nej dub a rap s ďalšími hudobnými žánrami. Nováčikom na nahrávkach Blundetta je speváčka Belkis FDB zo skupiny Damé z Lyonu, ktorá rozpráva o žene na úteku pred políciou v melancholickej skladbe „Story Never Told“.

Piesne albumu Slow Dance vybočujú zo súčasných moderných trendov, napriek tomu môžu byť pre mnohých zaujímavé a príťažlivé.

Róbert Gregor (foto: Blundetto)