SKUPINA PARA PO ŠESŤROČNEJ PRESTÁVKE PREKVAPILA NOVÝM ALBUMOM „NAŠOU KRAJINOU“

Para - Našou krajinouKapela Para je na slovenskej hudobnej scéne už vyše 22 rokov, odohrala stovky koncertov a stále sa teší mimoriadnej popularite. Neuveriteľných šesť rokov trvalo, kým Para dokončila svoj najnovší štúdiový album Našou Krajinou. Vydáva ho po prvýkrát vo vlastnej réžii, v júni ho predstaví fanúšikom počas koncertov v 2 slovenských mestách (Modra už dnes 31.5. a Topoľčany 2.6.), zároveň hneď na to odohrá aj sériu veľkých koncertov s kapelou Billy Barman s názvom Pekné Miesta, v rámci ktorých najnovší album aj pokrstí, a to v Bratislave na hrade Devín už 16. júna.

Album Našou Krajinou vznikal postupne počas kamarátskych pobytov na chalupe na strednom Slovensku. Výsledkom tejto pohody je album, ktorý fanúšikom prinesie 10 skladieb a 2 bonusové skladby. Ako prvá bola k albumu hotová hudba, texty prichádzali až neskôr. Aj preto si fanúšikovia museli na album počkať dlhšie. Dve skladby sú už známe z predchádzajúceho dvojsinglového vinylu a obe sa tešia veľkej popularite – Žiadne slová, iba činy a pesnička Linda, ktorú basgitarista Matúš Vallo venoval svojej manželke. Práve on je aj autorom všetkých textov na albume s výnimkou piesne Miesta, ktorú zložil gitarista Rezeň (Jozef Rezník). Ten svoj text dokonca finišoval spolu s Laskym len pár dní pred dokončením albumu. Keďže má kapela šesť členov, k finálnym verziám skladieb vedie väčšinou dlhá cesta a súčasťou tvorivého procesu sú aj mnohé diskusie. “Po pár rokoch nastala opäť chvíľa príjemného hádania sa v štúdiu, ktorá ale priniesla naozaj dobrý výsledok,” zhodnotil spevák Lasky. Čakanie sa však vyplatilo. “Pred finišovaním si pamätám nekonečné dohadovačky, kedy sme dokázali celý deň v stovkách správ riešiť poradie pesničiek, či nejakú pesničku dať, alebo nedať na album. Dôležitý je však vždy výsledok a s ním sme nielen kvôli textom, ale aj celkovej atmosfére albumu (hudba, grafika, hostia…) mimoriadne spokojní,” dopĺňa bubeník kapely Daniel Buzinkay.

Zároveň s novým albumom predstavuje Para aj klip k najnovšiemu rovnomennému singlu Našou Krajinou feat. Jana Kirschner. Autorom klipu je Lousy Auber, ktorý sa podieľal aj na výnimočne úspešnom klipe k predchádzajúcemu singlu Linda, ktorý už videlo viac ako pol milióna fanúšikov: “Pesnička Našou Krajinou je veľmi pekná, opisuje Slovensko, nás všetkých a naše bežné životy. Chceli sme preto, aby aj klip bol čo najviac autentický, chceli sme odzrkadliť reálne Slovensko, také, v ktorom žijeme každý deň. Našim známym, kamarátom aj fanúšikom sme preto rozdali mobilné telefóny, s ktorými sa pár dní nakrúcali vo svojom prostredí. Naspäť nám prišli skvelé a prirodzené zábery, ktoré vystihujú našu krajinu oveľa lepšie ako akékoľvek štúdio. A to je presne to, čo sme chceli dosiahnuť.”

 

 

Para 2018 Nahrávanie albumu Našou Krajinou sa začalo v októbri 2017, kedy sa kapela presunula z lazov do štúdia, kde nahrali prvé štyri pesničky. Zvyšok sa dokončil počas marca a apríla 2018 u Mareka Rakovického v LVGNC Studios, pri nahrávaní pomáhal aj Tom Lobb z kapely Fresh Out Of The Bus (dnes už LUVVER). Dva staršie single Linda a Žiadne slová, iba činy sa nahrávali u Erika “Lososa” Horáka v jeho LOSOSOUND Studios už v septembri 2016. Na rozdiel od posledného albumu Menšina si muzikanti tentokrát pozvali viacero hostí – na albume môžete počuť skvelú Janu Kirschner, vokalistky z Paper Moon Trio, aj viacerých muzikantov hrajúcich na dychové nástroje a klávesy. Najrýchlejšie sa nahrávala pesnička Hej romale. Túto skladbu hráva Para na koncertoch už pomerne dlho, bolo otázne, či sa vôbec dostane na album. Nakoniec z nej však počas nahrávania vzniklo príjemné oživenie v podobe rómskej ľudovky. Najdlhšie sa väčšinou nahrávajú pesničky, kde je veľa nástrojov, hostí a častí. Tieto parametre jednoznačne splnila Linda, kde sa dodatočne dohrávali dychy, v štúdiovej verzii dokonca hosťuje aj bývalý gitarista Pary a kamarát Matej Kubičár, a.k.a. Matej Starkov, jeho hudobným nástrojom bola tentokrát pílka. Vokály opäť naspievali dievčatá z Paper Moon Trio a sólo na violončelo nahral Jozef Lupták. V niektorých pesničkách nahrával bicie Oliver Sadovský (perkusie, groovebox). “Počas celého nahrávania som mal pocit basového vraha,” dodal so smiechom gitarista Jozef “Rezeň” Rezník.

O Pare je známe, že sa nevyhýba ani politickým témam a reagovaniu na aktuálne spoločenské témy. Na albume Našou Krajinou si preto môžu fanúšikovia vypočuť aj live verziu obľúbenej skladby Abstinent zo záznamu z narodeninového koncertu Rádia_FM z roku 2016, ktorého súčasťou je aj príhovor pani Lýdie Piovarcsyovej, ktorá prežila holokaust a pred touto pesničkou vyrozprávala svoj životný príbeh. “Dnes ešte stále žijú ľudia, ktorí zažili na vlastnej koži hrôzu nacistického režimu a 2. svetovej vojny. Veríme že je dôležité aby práve títo dostali možnosť šíriť odkaz o tomto zle všade, kde sa dá,” hovorí basgitarista kapely Matúš Vallo.

O obal albumu sa postaral grafik Palko Palko, použité boli vizuálne diela slovenských autorov z archívu SNG a jej projektu webumenia.sk a tiež z archívu SOGA. Nahrávania albumu sa aktívne zúčastnili aj dva psy – štekot na konci skladby Ležím patrí Matúšovmu psovi Foxovi, na nahrávaní bol prítomný aj Laskyho pes Elvis.

Termíny najbližích koncertov:
31.5. Modra
2.6. Topoľčany
16.6. Bratislava / Hrad Devín – krst albumu – turné Pekné Miesta s kapelou Billy Barman
22.6. Trenčín / Trenčiansky hrad – turné Pekné Miesta s kapelou Billy Barman
23.6. Banská Štiavnica / Amfiteáter Štiavnica – turné Pekné Miesta s kapelou Billy Barman
29.6. Zvolen / Zvlenský zámok – turné Pekné Miesta s kapelou Billy Barman

Daniela Grečnerová (foto: Para)