FREE TIME – INDIE ROCK S POHODOVOU ATMOSFÉROU VOĽNÉHO ČASU

Free Time - In Search of Free TimeFree Time – In Search of Free Time ( Bedroom Suck Records  2016 )

Môže nám hudba dať pocit voľného času? Nuž … Hudba kapely Free Time na jej druhom albume In Search of Free Time mi ten pocit dáva. Okrem toho sa môžem do nej ponoriť, započúvať, môžem pri nej relaxovať. More voľného času spraví svoje, najmä v umení. Voľnosť! Free! K tomu mladá beatová indie kapela s inšpiračným jadrom v ére sixties a v piesňach indie kapiel eighties – McCarthy, The House of Love, čo boli kapely, ktoré svojou hudbou vyvolávali predstavu slnkom zaliateho dvorčeka kdesi pred garážou, okolo zeleň, pohoda, dobrá nálada, gitary … Z toho snáď ani nemôže vzniknúť nič iné, len nádherný indie rock – indie pop. A keďže Free Time sú pôvodne Austrálčania (Melbourne), tak si ich môžeme pokojne dosadiť kamsi poblíž The Go-Betweens, to znamená, že i k novozélandským The Chills – snáď predovšetkým najmä k nim. Free Time majú zaujímavú históriu, sú Austrálčania, no pôsobili v New Yorku, potom sa vrátili naspäť do Austrálie. Vedie ich spevák, gitarista Dion Nania.

Ako to pokritizovať, keby sa už inak nedalo? Nič nové, v podstate je to viac-menej retro, ale … Tak utešené, presvedčivé, že ten, kto má rád rock inšpiračne zakotvený v hudbe éry flower power a 80´s indie, asi neodolá. Nádherné happy beatové hlasy, uvoľnenosť, nedbalá energia, bezstarostný pôvab, zasnívanosť,  entuziazmus, zvonivý zvuk gitár. Témy ako – Peter Green. Samozrejme, s Greenovým feelingom. Príjemný, inteligentný … Chcel som napísať rock. Ale čo by nato povedali tvrdí rockeri? Že to nie je rock iba „popík?“ A preto čajíček? Recenzie vo svete svedčia o hojných počtoch hviezdičiek a vyjadreniach ako „excellent“.

Free Time nežnú slávu. Možno ani nebudú. Hrajú hudbu akoby vznikla len tak nezáväzne pre radosť vo voľnom čase. Ale …Taká hudba je tiež potrebná. Z ktorej nie je cítiť kalkuláciu vypočítanú pre komerčný úspech.

Miroslav Potoček